Про теледебати, публічні дебати і чи можуть вонивідбутися взагалі?
Коли ж саме і де відбудуться публічні дебати чи теледебати? – зараз чи не кожного українця цікавить відповідь на це питання. Найбільш поширені варіанти (поки що від самих кандидатів чи їх штабів, станом на сьогодні, 09.04) – 14 квітня НСК Олімпійський і 19 квітня Національна суспільна телерадіокомпанія України чи/та НСК Олімпійський. Ще раз вирішив прояснити ситуацію що є теледебатами, а що є публічними дебатами як формою передвиборчої агітації в розумінні вимог ЗУ «Про вибори Президента України». Отже:
1) 14 квітня (неділя), час – будь-який, НСК Олімпійський – це публічні дебати як форма передвиборчої агітації (ч.3 ст.58 ЗУ Про вибори Президента України), проводяться за кошти виборчого фонду чи фондів кандидата чи кандидатів в Президенти, як домовляться. Тобто, організація таких публічних дебатів, оренда стадіону, вхід – платний чи безкоштовний для глядачів, можливість телетрансляції для каналів, сам сценарій, формат, тривалість, ведучі і т.д. – домовляються між собою представники виборчих штабів кандидатів, або самі кандидати в Президенти і оплачують з виборчих фондів кандидатів на пост Президента України
2)19 квітня (п’ятниця), 20.00 – 21.00 год¸ студія Національної суспільної телерадіокомпанії України – це теледебати, які передбачені в ст.62 ЗУ «Про вибори Президента України» і Положенням про організацію проведення НСТУ передвиборчих теледебатів, яке затверджене Постановою №472 від 5 травня 2014 року (із змінами), проводяться за кошти Держбюджету і організовуються НСТУ. Сценарій, формат, тривалість виступів, ведучі, питання – на «плечах» Національної суспільної телерадіокомпанії України, згідно згаданого Положення.
3)19 квітня (п’ятниця), час – будь-який, НСК Олімпійський – див пункт 1, тобто це публічні дебати як форма передвиборчої агітації (ч.3 ст.58 ЗУ Про вибори Президента України), проводиться за кошти виборчого фонду чи фондів кандидатів в Президенти. Тобто, організація таких публічних дебатів, оренда стадіону, вхід – платний чи безкоштовний для глядачів,можливість телетрансляції для каналів, сам сценарій, формат, тривалість, ведучі і т.д. – домовляються між собою представники виборчих штабів кандидатів, або самі кандидати в Президенти і оплачують з виборчих фондів кандидатів на пост Президента України.
ПЕРЕДБАЧАЮ (але боюсь, помилитись)), що ні теледебати, ні публічні дебати за участю ДВОХ кандидатів НЕ ВІДБУДУТЬСЯ!
БО, на мою думку, по-перше, в Положенні про організацію проведення НСТУ передвиборчих теледебатів чітко прописано дату, місце, час, формат, таймінг таких теледебатів, які проводяться НСТУ за рахунок держбюджету і ЦВК не збирається вносити якісь зміни в це Положення щодо дати, місця проведення. Та й організація проведення таких теледебатів в студії НСТУ і на НСК Олімпійський – це різні суми витрат і вимагає зовсім різного підходу до організації! А кандидат, який хоче таких дебатів виключно на НСК Олімпійський не погодиться на дебати в студії НСТУ і просто на них може не прийти. Це може бути технологією «забрати кандидата із теледебатів», тобто неучасті в теледебатах із опонентом взагалі, нехай краще їх кандидат спілкується із виборцями через записані інтерв’ю,відеоролики в соцмережах,зустрічі з виборцями,білборди,газетки, постери і т.д..Іншому кандидату фактично залишається лише спостерігати і отримувати можливі електоральні “бонуси” від такої ситуації.
По-друге, одному із кандидатів, виходячи із аналізу ведення виборчої кампанії, застосування виборчих технологій, і їх «портретів» виборця, дебати не зовсім то і потрібні,бо його виборці вже визначились і говорити із представником діючої влади, який на їх думку, мав можливість за свій термін повноважень час для реалізації своєї програми вже немає сенсу + корупційні і інші скандали і т.д., про які знає його виборець і потенційний його виборець, та й сам кандидат може лише втратити своїх прихильників через участь в таких дебатах. Іншому кандидату такі дебати просто необхідні, бо «портрет» його виборця значно інший і електоральна ніша досить «вузька», а участю в теледебатах її можна суттєво розширити за рахунок електоральної ніші іншого кандидата або тих виборців, які відали свої голоси в першому турі іншим кандидатам і які зараз публічно не підтримують жодного із кандидатів, а таких більше половини виборців.А дебати буде дивитись чи не вся Україна…Але спостерігаємо)))
Директор Центру суспільних досліджень ПОЛІС Ігор Процик