Перший «Оскар» в історії України: фільм «20 днів у Маріуполі» отримав перемогу
Це історична подія як для України, так і для сучасного українського кінематографу.
Українська документальна кінострічка «20 днів у Маріуполі» режисера Мстислава Чернова здобула премію «Оскар» як найкращий повнометражний документальний фільм. Про це стало відомо під час прямого ефіру «Оскар 2024», який транслювало Суспільне, у ніч проти 11 березня.
– Я буду першим режисером на цій сцені, хто скаже: я не хотів знімати цей фільм. Я б хотів мати можливість обміняти цей «Оскар» на те, щоб Росія ніколи не атакувала Україну, – сказав режисер Мстислав Чернов.
Під час оголошення переможця на сцену разом із Черновим піднялися фотокореспондент Євген Малолєтка та продюсерка Василіса Степаненко, які пліч-о-пліч із режисером працювали в оточеному Маріуполі у 2022 році.
Разом із Черновим нагороди отримали кінопродюсерки Мішель Мізнер та Рені Аронсон-Рат.
Сюжет фільму «20 днів у Маріуполі» висвітлює події початку повномасштабного вторгнення, коли рф почала знищувати мирні міста України. Зокрема, у стрічці зображуються перші дні облоги Маріуполя. Кінокартина містить кадри російських обстрілів та бомбардування пологового будинку. Так, перед світовою спільнотою викриваються злочини та тероризм країни-агресорки. І зрештою, фільм «20 днів у Маріуполі» гідно переміг на кінопремії «Оскар-2024».
Крім «20 днів у Маріуполі», у категорії «Найкращий документальний фільм» змагалися ще чотири стрічки:
Bobi Wine: The People’s President («Бобі Вайн: Народний президент»);
The Eternal Memory («Вічна пам’ять»);
Four Daughters («Чотири доньки»);
To Kill a Tiger («Убити тигра»).
Над фільмом працювали режисер і фотограф Мстислав Чернов, фотограф Євген Малолєтка та продюсерка й журналістка Василіса Степаненко. Вони стали останніми журналістами, які висвітлювали початок знищення Росією Маріуполя — за це усі троє отримали Пулітцерівську премію. Також у 2024 році їм присвоїли Шевченківську премію.
Кіно стало найкасовішим документальним фільмом в Україні минулого року, зібравши 500 тисяч грн тільки за перший вікенд прокату.
Стрічка вже перемогла у номінації «Найкращий документальний фільм» британської кінопремії BAFTA. А Мстислав Чернов отримав премію Гільдії режисерів США (DGA Awards) за «видатні режисерські досягнення в документальному кіно».