Перша звукова інсталяція – відкриють її в Музеї-майстерні у Теребовлі
У Музеї-майстернi в Теребовлянськiй громадi на Тернопiльщинi готують до вiдкриття iнтерактивний стенд про цитру Євгена Купчинського. Музичний iнструмент, який належав цьому вiдомому композитору, священнику, вiртуозу-цитристу, сьогоднi – серед експонатiв музею. Незабаром кожен вiдвiдувач зможе почути чарiвнi звуки цитри та дiзнатись про її власника, котрий виступав на однiй сценi зi славетною Соломiєю Крушельницькою. Це буде перший експонат, доповнений звуковим записом, а в планах – створення ще декiлькох.
– Музей-майстерня став важливою складовою культурно-туристичного напрямку нашої громади, – каже Теребовлянський мiський голова Олег Продан. – Його розвиток не тiльки покращує наш iмiдж, а й додає надходжень до мiсцевого бюджету. Новi експозицiї в майбутньому приваблять бiльшу кiлькiсть туристiв, а також будуть цiкавими внутрiшньо перемiщеним особам, якi у нас оселилися. Ми дуже цiнуємо той досвiд, який отримали вiд мiжнародних партнерiв з Програми DOBRE.
У 2017 роцi мiсцевий iсторико-краєзнавчий музей реорганiзували в Музей-майстерню. Завдяки Програмi USAID DOBRE реконструювали примiщення закладу, згодом почали залучати й iншi проєкти мiжнародної пiдтримки, наповнили музей цiкавими експонатами та розвивають його далi.
– Менi пощастило працювати з командою, яка починала перетворення музею, а потiм – i очолити його, – розповiдає директор Теребовлянського Музею-майстернi Ярослав Ярошевський. – Цiкавим елементом реорганiзацiї музею стало доповнення майстернею, в якiй кожен може власноруч виготовити сувенiр та забрати його з собою на згадку. Працiвницi музею Христина Гайдан та Лiлiя Соха постiйно впроваджують новi майстер-класи для дiтей та дорослих. Робота майстернi приваблює багато вiдвiдувачiв та приносить музею значну частину прибутку. Саме цi кошти ми зараз використовуємо для вдосконалення наших експозицiй, створення iнтерактивних стендiв.
Торiк працiвники музею створили стенди про Теребовлянську ратушу, на яких можна погортати фото рiзних перiодiв її iснування. Розпочали роботу над iнтерактивним родинним деревом князя Василька Теребовельського, де можна дiзнатись про його родичiв, якi були королями чи королевами європейських держав, та про всiх його предкiв. Музей-майстерня, як частина Програми стратегiчного та економiчного розвитку Теребовлянської громади, вiд початку реорганiзацiї зосередив свою роботу в напрямках туризму, культури, освiти та професiйної орiєнтацiї молодi.
У груднi, до Дня Святого Миколая, в Музеї-майстернi вiдкрили виставку iграшок легендарної Теребовлянської фабрики ялинкових прикрас, новорiчних i рiздвяних листiвок та марок iз рiзних країн свiту. Для вiдвiдувачiв команда музею також провела ряд цiкавих майстер-класiв iз виготовлення святкових листiвок iз фетру, випiчки пряникiв, виготовлення свiчок, розпису пiдсвiчникiв та миловарiння.
На територiї музею можна придбати сувенiри мiсцевого Туристично-iнформацiйного центру. Такий маркетинг сприяє промоцiї мiсцевого бiзнесу, а отже – й збiльшенню надходжень до бюджету громади. А команда Програми DOBRE консультувала виконавцiв проєкту щодо налагодження спiвпрацi мiж мiсцевим бiзнесом та державними структурами.
– У Теребовлi є багато мiсцевих лiдерiв, якi й рухають позитивнi змiни в своїй громадi, – каже координатор проєктiв та програм iз мiсцевого економiчного розвитку Програми USAID DOBRE Вiталiй Юркiв. – Вони комплексно пiдiйшли до спiвпрацi з партнерами, в тому числi з Програмою DOBRE. I що важливо, концентрують отриману допомогу саме там, де вона потрiбна. Бо здатнiсть громади ефективно управляти доступними їй ресурсами дуже важлива для подальшого розвитку започаткованих проєктiв.
Проєкти, реалiзованi в Теребовлянськiй громадi, демонструють сталiсть: всi вони передбачають доходи вiд операцiйної дiяльностi. I також наповнюють мiсцевий бюджет.
Тривала iсторiя партнерства Програми агентства США з мiжнародного розвитку «Децентралiзацiя приносить кращi результати та ефективнiсть» (DOBRE) та Теребовлянської громади – яскравий приклад ефективного партнерства. За час цiєї спiвпрацi в Теребовлянськiй громадi проведено близько двох десяткiв навчально-тренiнгових кампанiй, у тому числi навчальних вiзитiв для представникiв iз iнших громад. Окрема велика увага фахiвцями DOBRE придiлена навчанню старост громади, а також роботi з уже сформованим молодiжним консультативно-дорадчим органом – Молодiжною мiською радою.
За iнформацiйно-технiчної пiдтримки партнерiв DOBRE на офiцiйному сайтi Теребовлянської громади свого часу запрацювали двi додаткових платформи: система електронних петицiй та платформа «Громадський бюджет». Експертну пiдтримку партнерiв програми отримала й розробка стратегiчного плану розвитку громади, плану мiсцевого економiчного розвитку, плану покращення послуг.
Загалом, за пiдтримки Програми DOBRE в Теребовлянськiй громадi втiлено цiлий ряд цiкавих проєктiв.
***Програма USAID «Децентралiзацiя приносить кращi результати та ефективнiсть» (DOBRE) – це дев’ятирiчна програма, що виконується Глобал Ком’юнiтiз (Global Communities) та фiнансується Агентством США з мiжнародного розвитку (USAID). Програма DOBRE тiсно спiвпрацює зi 100 територiальними громадами (ТГ) у десяти областях України, щоб допомогти їм реалiзувати переваги та справитися iз викликами, якi приносить децентралiзацiя. Програма DOBRE надає технiчну та матерiальну пiдтримку ТГ задля допомоги їм здiйснювати урядування вiдкрито та пiдзвiтно; вiдповiдати на потреби громадян; пiдтримувати активну залученiсть громадян до прийняття рiшень та вироблення полiтик. Пiдтримка з боку Програми DOBRE враховує низку секторiв: стратегiчне планування; просторове планування; фiнансове управлiння; надання мунiципальних послуг; мiсцевий економiчний розвиток; змiцнення спроможностi органiв мiсцевого самоврядування; практики доброго урядування; а також гендерно орiєнтованi та молодiжнi полiтики. Упродовж 2022-2025 рокiв Програма DOBRE спiвпрацюватиме напряму iз щонайменше з 60 ТГ України, аби допомогти їм подолати наслiдки вiйни, вiдновити та вiдбудувати, i продовжувати їхню траєкторiю позитивного та сталого розвитку. Партнерами Глобал Ком’юнiтiз у консорцiумi виконавцiв Програми DOBRE є Український кризовий медiа-центр (УКМЦ), Фонд розвитку мiсцевої демократiї (FSLD/FRDL) та Малопольська школа публiчної адмiнiстрацiї при Кракiвському унiверситетi економiки (MSAP/UEK), Польща.