Обробка полів отрутохімікатами на Тернопіллі призводить до загибелі бджіл, екологи
Останнім часом почастішали випадки звернень громадян до Державної екологічної інспекції у Тернопільській області з приводу порушення правил застосування отрутохімікатів сільгоспвиробниками та окремими громадянами, які обробляють власні городи.
Зокрема, люди часто не дотримуються вимог санітарних норм щодо часу проведення обробки, необхідності врахування погодних умов, обов’язковості попередження населення про проведення обробки полів, використання препаратів нешкідливих для людей і навколишнього середовища. Відтак, забруднюється і пошкоджується прилегла територія, що негативно впливає на умови проживання людей і часто спричиняє загибель бджіл.
Останній такий випадок виявили фахівці Інспекції 4 червня на території Буглівської сільської ради Лановецького району. До адміністративної відповідальності за ст. 83 КУпАП притягнуто директора місцевого сільськогосподарського підприємства, який обробив поля з порушенням ряду вимог, що спричинило загибель близько 380 бджолиних сімей.
Порушник визнав вину і погодився добровільно відшкодувати пасічникам завдану їм шкоду. Проте, така свідомість притаманна не усім.
Оскільки і громадяни, і агропідприємства використовують пестициди кілька разів за сезон, важливо щоб усі дотримувалися державних санітарних правил. Відповідно до вимог, усі роботи з отрутохімікатами слід проводити в ранні ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години і з урахування сили вітру. Перед проведенням обробок об’єктів, розташованих в межах або поблизу населених пунктів, необхідно через органи місцевого самоврядування і ЗМІ оповістити людей про майбутні роботи і строки, протягом яких забороняється перебування людей в обробленій зоні.
З метою попередження загибелі бджіл під час обробки полів, власники посівів зобов’язані виконувати вимоги Закону України “Про бджільництво” та “Інструкцію щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл”, п.п. 7.12 – 7.14 якої говорять: “власників пасік оповіщають за три дні до хімобробок із зазначенням застосовуваного отрутохімікату, місця (у радіусі 7 км), часу і способу обробки”.
Враховуючи важливість даного питання Інспекція звертається до усіх сільгоспвиробників та громадян відповідально ставитись до обробки полів отрутохімікатами і поважати право громадян на безпечні і комфортні умови проживання, тим самим охороняти навколишнє середовище.