Наука у 2023 році: це полікристалічний матеріал LK-99
Які відкриття можуть змінити життя людства? Ліки від ожиріння, ідеальний геном та карта Всесвіту. Яскраві наукові досягнення року, що минає.
У 2023 роцi людство зробило черговий крок до свiтлого майбутнього. Вченi вiдкрили новi горизонти, якi можуть змiнити наше життя.
Завдяки спiльнiй роботi дослiдникiв з усього свiту людство може назавжди забути про проблеми з ожирiнням, краще зрозумiти власнi гени, хвороби та досягти прориву у сферi надпровiдникiв.
Крiм того, суперкомпʼютери наблизили нас до бiльш точного прогнозу погоди та нових матерiй, а дослiдження космосу дозволять створити найдетальнiшу 3D-карту, яка розповiсть, як розвивався Всесвiт протягом 10 мiльярдiв рокiв.
LK-99. Цьогорiч група вчених з Пiвденної Кореї представила матерiал, який за їхнiми словами, набуває надпровiдних властивостей за кiмнатної температури i нормального атмосферного тиску. LK-99 – це полiкристалiчний матерiал, який складається iз свинцю, фосфору та кисню. У ньому мiститься невелика кiлькiсть мiдi, яка, як вважається, i вiдповiдає за його надпровiднi властивостi.
иробництво цього надпровiдника займає 10 годин. Його синтезують у герметичнiй вакуумованiй колбi за температури 925 градусiв Цельсiя. Як i iншi надпровiдники, LK-99 має нульовий опiр до критичної температури.
Синтез LK-99 унiкальний тим, що бiльшiсть надпровiдникiв працюють за температур, близьких до абсолютного нуля, або пiд надзвичайним тиском. Матерiал цього надпровiдника демонструє нульовий електроопiр за атмосферного тиску i за температури аж до 127 градусiв Цельсiю. Цей результат може стати проривом у галузi надпровiдностi, оскiльки може призвести до створення кiмнатних надпровiдникiв.
Щодо достовiрностi властивостей LK-99 ще тривають дискусiї, оскiльки успiх корейських фiзикiв вiдразу спробували повторити науковцi з усього свiту, але зазнали невдачi. Пропри це надпровiдники мають унiкальнi властивостi, якi можуть знайти застосування в багатьох технологiях, таких як ефективне енергопостачання, мiкропристрої та транспорт.
ЕП пропонує згадати найбiльшi науковi досягнення 2023 року.