Нацполіція ліквідувала масштабну шахрайську схему, учасники якої привласнили гроші з рахунків понад 10 тисяч громадян
У результатi викрили 56 зловмисникiв: вони розсилали фiшинговi посилання для отримання даних про банкiвськi картки громадян. У такий спосiб фiгуранти отримали доступ до рахункiв, iз яких привласнили близько 15 мiльйонiв гривень.
Для припинення розгалуженої злочинної мережi та проведення слiдчих дiй у 20-ти регiонах держави проведено спецоперацiю, у якiй брали участь понад 500 спiвробiтникiв Нацiональної полiцiї. У результатi викрили 56 зловмисникiв: вони розсилали фiшинговi посилання для отримання даних про банкiвськi картки громадян. У такий спосiб фiгуранти отримали доступ до рахункiв, iз яких привласнили близько 15 мiльйонiв гривень.
Протиправну дiяльнiсть шахраїв викрили спiвробiтники Департаменту кiберполiцiї спiльно з Головним слiдчим управлiнням Нацполiцiї та оперативниками Департаменту карного розшуку та за сприяння вiддiлу протидiї шахрайству АТ «УнiверсалБанк» проекту «МоноБанк».
Пiд час розслiдування полiцейськi встановили 11 спiльнот: зловмисники об’єднувалися на закритих тематичних каналах i форумах. Адмiнiстратори таких спiльнот розмiщували оголошення з приводу «пiдробiтку»: охочi мали створювати i розсилати фiшинговi посилання, якi дуже схожi на посилання офiцiйних ресурсiв, для отримання даних банкiвських карток громадян. Фiшинг маскували рiзними способами: вiд пропозицiй оформлення грошових виплат до продажу рiзних товарiв, здебiльшого – побутової технiки.
Також фiгуранти здiйснювали пошук потенцiйних потерпiлих на торгових онлайн-майданчиках. Зловмисники писали продавцям товарiв, видаючи себе за покупцiв. Листування переводили у стороннi месенджери, туди надсилали фiшинговi посилання. На шахрайських сайтах пропонувалося ввести данi банкiвської картки нiбито для зарахування грошей за проданий товар. Пiсля цього iнформацiя про банкiвськi картки, якi вводили потерпiлi на шахрайських сайтах, автоматично ставали вiдомi фiгурантам. Надалi вони «виводили» грошi громадян на пiдконтрольнi рахунки.
За попереднiми даними, вiд протиправної дiяльностi постраждали бiльше 10 тисяч громадян.На цей час вiдомо, що фiгуранти привласнили 15 мiльйонiв гривень, однак остаточна сума збиткiв буде встановлена пiд час розслiдування.
Працiвники полiцiї iдентифiкували 56 причетних до шахрайства осiб, а вiдтак провели обшуки за мiсцями проживання фiгурантiв у 20-ти областях України. За їх результатами вилучено мобiльнi телефони, комп’ютерну технiку, банкiвськi картки, якi використовувалися у протиправнiй дiяльностi.
Слiдчi розслiдують кримiнальнi провадження за ч. 3, 4 ст. 190 (Шахрайство) Кримiнального кодексу України. Готуються матерiали для оголошення пiдозри зловмисникам.
Процесуальне керiвництво здiйснюють прокурори Офiсу Генерального прокурора.
Кiберполiцiя нагадує громадянам про небезпеку переходу за пiдозрiлими гiперпосиланнями. Будь-якi вiдмiнностi в URL-адресi можуть свiдчити про те, що користувач опинився на фiшинговому ресурсi. Рекомендуємо нiколи не вказувати конфiденцiйну iнформацiю, зокрема данi банкiвських карток, на пiдозрiлих сайтах. Продаючи чи купуючи товари на платформах оголошень, обговорюйте деталi угоди тiльки в чатi цiєї платформи i не переходьте у стороннi месенджери: адже шахраї можуть надсилати фiшинговi посилання.