На Тернопільщині триває розробка інклюзивного туристичного маршруту
Інклюзивний туризм не тільки набуває популярності в Україні, а й стрімко розвивається і вдосконалюється. Відтак незабаром до відомих інклюзивних маршрутів Києва, Вінниці, Львова додасться ще й туристичний маршрут для людей з інвалідністю у Чорткові, що на Тернопільщині.

У місті Чортків розробляють туристичний маршрут для людей з інвалідністю, який включає 18 пам’яток, повідомляє Суспільне. Як йдеться у матеріалі видання, інформацію про них вже переклали на жестову мову. Аби довести проєкт до завершення, залишилось обладнати пандуси та понизити тротуари.
Безбар’єрний маршрут включає ключові інфраструктурні об’єкти міста
Однією з туристичних точок на маршруті є Костел святого Станіслава. Він належить до пам’яток архітектури місцевого значення. Ця локація ще необладнана пандусом, однак у ближчому часі його встановлять, розповіла виконувачка обов’язків директора туристично-інформаційного центру у Чорткові Вікторія Сагаш.
Інформацію про пам’ятки для людей із порушенням слуху вже перекладено на жестову мову, розповідає радник міського голови Чорткова з питань безбар’єрності Іван Космина.
– Така співпраця в нас була з дівчатами з Хмельницького. Це Оля Бурлаку і Лаура Іващенко. Вони переклали 18 об’єктів на жестову мову. Ми їм подали текст, історію цих будівлі, приміщень, що там було раніше. І людина нечуюча може зісканувати цей QR код і отримати повну інформацію, щоб дізнатися про цю будівлю, — розповів Іван Космина.
Іван Космина 15 років пересувається на кріслі колісному. Торік він став радником міського голови Чорткова з питань безбар’єрності. Разом з командою чоловік проінспектував Чортків на доступність. Згодом розробили план, як зробити місто доступним.
– Хочемо з’єднати основні місця, де проживають люди з інвалідністю, для того, щоби вони могли безперешкодно пересуватися, безперешкодно заїхати в лікарню, в ЦНАП, храми відвідувати, там в магазин, аптеки. От ми це все з’єднали по карті, де живуть ці люди, тобто є ветерани з інвалідністю, які отримали свої травми внаслідок війни. От для того, щоби вони могли, жити повноцінним життям.
Моніторинг лише 5 км тротуару показав, що в середньому на 1 км є 30 перешкод.
– Де нові тротуари, там може бути дві-три. Але є, наприклад, старі тротуари і там вибита бруківка, або дуже багато є стічних лотків, які не накриті решіткою. А це теж створює перешкоди для людей на кріслах колісних.
Іван Космина показав, як маломобільні люди зможуть пересуватися у Чорткові після реалізації плану безбар’єрності.
– Наприклад, людина на кріслі колісному чи з тростиною виходить з «Чортків єднає» або з дому, вона доходить до автобусної зупинки, заходить без проблем в автобус, який облаштований відкидними пандусами і візуальними табличками і їде до прикладу, в міську раду чи в лікарню. Звідси людина теж виходить там, умовно, мама з коляскою, теж доходить до автобуса, сідає в автобус без проблем. з коляскою їде додому, – розповів радник міського голови Чорткова з питань безбар’єрності.
У місті вже понизили кілька тротуарів перед пішохідними переходами та прибрали деякі бордюри на безбар’єрному маршруті, розповіла керівниця туристично-інформаційного центру Чорткова.
– Ще зовсім недавно на цьому місці тут стояли бордюри, які якраз важко було людям на кріслах колісних їх подолати (…), ця частина міста стала доступною, — розповіла Вікторія Сагаш.
Над деякими об’єктами ще потрібно працювати, каже Вікторія.
– І саме площа Ринок ще потребує ремонтів, додає вона.
Як поінформував директор обласного департаменту житлово-комунального господарства Володимир Харченко, на Тернопільщині 14 громад почали розробляти безбар’єрні маршрути.
Володимир Харченко каже: Борщівська, Велика-Березовицька, Грималівська, Збаразька, Лановецька, Нараївська, Підгороднянська, Лопушненська, Саранчуківська, Скалатська, Хоростківська, Чортківська і Шумська громади готові формувати безбар’єрні маршрути.
– Окремо наголошую, що Тернопільська міська територіальна громада буде реалізовувати п’ять безбар’єрних маршрутів, – зазначив Харченко.
У Тернопільській області 29 громад створили свої Ради безбар’єрності. У 2024 році обстежили на безбар’єрність лікарні, магазини, банки, ЦНАПи, вокзали, поштові відділення та інші установи області.
Безбар’єрними визначено 19% маршрутів, решта частково або бар’єрні.
Фото: Суспільне