На Тернопільщині працюють фахівці з супроводу ветеранів війни
Дмитро Пашкевич з Тернопільщини — ветеран двох воєн, афганської та російсько-української. Незважаючи на інвалідність, пішов на фронт, коли росіяни почали повномасштабне вторгнення в Україну. Тепер допомагає ветеранам, працюючи фахівцем із супроводу.
Чоловік розповів Суспільному, у чому полягає його робота та скільки таких фахівців на Тернопільщині.
Дмитро Пашкевич працює фахівцем із супроводу ветеранів війни у Скалатській громаді. Цю посаду створили в центрі надання соціальних послуг. Чоловік допомагає військовим повернутися до цивільного життя, а також вирішити їхні юридичні та психологічні проблеми.
“Приміщення знаходиться близько біля лікарні. В основному це послуги, які зв’язані з лікуванням. Звертаються ветерани війни, а також можуть бути військовослужбовці, які перебувають у відпустці у зв’язку з лікуванням, реабілітацією, можуть бути демобілізовані. Всі, кому потрібна медична допомога”.
Також Дмитро Пашкевич надає інформацію щодо отримання статусів, пільг і житла, консультує щодо працевлаштування, відкриття власної справи. Керівниця центру надання соціальних послуг Скалатської громади Лілія Крамаренко говорить, що після того, як з’явився фахівець із супроводу, працювати з військовослужбовцями стало легше.
“Велике значення має те, що це людина, яка дійсно була дотичною до війни. Коли ми проводимо акти оцінки потреб чи заповнюємо документи, коли вони бачать присутнього Дмитра Романовича як фахівця, як свою людину, то вони зовсім по-іншому себе поводять, вони йдуть на контакт, краще спілкуються, вони з ним радяться і хочуть надати якусь інформацію”.
https://youtu.be/PVGnfbFYcyo
Дмитро Пашкевич — ветеран двох воєн.
“Перша моя війна була в Афганістані у 1987-1989 роках. Після першої війни я отримав поранення і у 2004 році став інвалідом війни третьої групи. Коли почалася друга війна, а це війна з Росією, тоді в той час я працював вчителем “Захисту України”, як вчитель я не міг не піти на війну, оскільки предмет “Захисту України” передбачає захищати Україну. Ще однією з причин було те, що я побачив, що окупанти виробляли в Бучі та інших містах, для того, щоб у нас не було цього, я пішов на війну”, — говорить Дмитро Пашкевич.
Дмитро служив у 35 окремому стрілецькому батальйоні, там був старшим стрільцем. Воював на Сумському напрямку, під Бахмутом і на Харківщині. Демобілізувався через стан здоров’я. Згодом взяв участь у конкурсі на посаду фахівця із супроводу ветеранів війни. Чоловік розповідає, робота з ветеранами для нього не нова, адже багато років є головою спілки ветеранів Афганістану в Скалаті.
“Знаю, з чим стикаюся я сам і знаю, як це вирішувати. Тому я вирішив допомагати іншим”.
Дмитро Пашкевич зустрічається з військовослужбовцями і в приміщенні міської ради. Сюди прийшли троє ветеранів. Один із них — побратим Дмитра Пашкевича Ярослав Грім.
“Проблем багато є. І багато проблем у самих військових — у тих, які звільнилися, які вже ветерани, і військових, які ще не звільнилися. Є багато психологічних проблем. Є хлопці, які, щоб забути ті події, то випивають. І їм потрібне лікування. Сім’ї самі не справляються, їм важко справитися, їх є дуже багато”, — говорить Ярослав Грім.
Прийшов поспілкуватися з Дмитром і Сергій. Він — переселенець з Херсонщини. До Тернопільської області з сім’єю переїхав у 2022 році, перед тим три місяці прожив в окупації. Одразу після переїзду пішов захищати Україну. Зараз демобілізований і хоче почати власну справу.
“Зі всіма проблемами, з якими звертаєшся, тебе звідси не виженуть, а вислухають і допоможуть. Того і в цей раз я до нього прийшов, щоб спитати за Панасівський став, який Скалатська громада хоче виставити на аукціон і продати. Ми прийшли, щоб нам допомогли і передали у військову спілку, спілку ветеранів війни. Ми хочемо ним зайнятися, розвивати, зробити базу відпочинку, риболовлі, але доступ буде туди усім”.
Дмитро Пашкевич розповів, що у Скалатській громаді є близько 400 військовослужбовців.
“Зараз приблизно в громаді 45 військовослужбовців, які демобілізувалися. Є 32 військовослужбовці, які загинули. Це жителі, чи вихідці з нашої громади, які загинули. На даний час є 5 безвісти зниклих”.
Виконувачка обов’язків начальника обласного управління з питань ветеранської політики Тетяна Дуда розповідає, загалом у Тернопільській області працюють 17 фахівців із супроводу ветеранів війни. За її словами, двоє з них — ветерани.
“Найбільше в нас таких фахівців у Тернополі, звісно ж ми розуміємо, що там найбільше ветеранів, а також у містах, зокрема в Шумську в нас є 4 фахівців, у всіх решта громадах, здебільшого по одному фахівцю. Сьогодні приблизно заробітна плата фахівця становить понад 20 тисяч. Є дві постанови, які регламентують оплату праці цим фахівцям, з державного бюджету ми даємо гроші на громаду і громада оплачує ці кошти. Якщо не повною мірою вони були використані, то гроші повертаються назад і ми повертаємо їх у держбюджет”.
Тетяна Дуда говорить, що з 6 січня на Тернопільщині розпочнеться другий етап набору таких фахівців.
“Будемо набирати фахівців 1-2 категорій, провідного фахівця. І заробітна плата буде залежати від функціоналу. Перша категорія — мають мати освіту не нижче бакалавра, звичайно надаватиметься перевага ветеранам, бо вони мають бойовий досвід, знають, як допомогти ветерану. Провідний фахівець — це вже людина, яка може надавати супервізію. Фахівець із супроводу ветерана — це людина, яка працює 24/7. Якщо одному ветерану потрібно 30 хвилин, то іншому потрібно 4-5 годин. І щоб ці фахівці були в ресурсі, не вигорали, їм потрібна супервізія і її буде надавати провідний фахівець. Це 5 старша за званням, за посадою, за оплатою праці. Це людина, яка керуватиме цими фахівцями на місцях”.
Подати свою кандидатуру на посаду фахівця можна буде на платформі “е-Ветеран”.