Мапа мовчазної історії»: в Україні рахують старовинні цвинтарі, яких більше ніде в Європі не збереглося
На Тернопільщині знаходиться левова частка унікальних надгробків, але саме тут проєкт зі збереження давніх некрополів «Старовинні українські цвинтарі» наштовхнувся на байдужість.

Унікальний український проєкт, що не має аналогів у Європі, фіксує давні кладовища по всій країні.
Проєкт із пошуку та фіксації старовинних українських цвинтарів, який нині не має аналогів, стрімко розвивається попри байдужість чиновників. На інтерактивній мапі дослідників — уже понад 900 некрополів з усіх куточків України. Йдеться не лише про кам’яні хрести — унікальною рисою українських кладовищ є самобутня надмогильна скульптура, яка збереглася у великій кількості.
Найбільше її — в Тернопільській області. Проте саме на Тернопіллі ініціативній групі відмовили у співпраці . І це прикро, адже саме тут діяли, щонайменше, чотири регіональні школи надгробної пластики — у Збаражі, Бережанах, Струсові та Підгайцях.
— Місцеві майстри творили чудові фігури у стилі наїву, переймаючи мистецькі засоби від своїх предків. В Європі такого майже не збереглося, адже там панує «фабрична» школа, коли більшість надгробків схожі між собою і академічні, хоча і дуже довершені. Вони зовсім інші, – запевняють у ГО «Україна інкогніта».
Попри це, чиновники Міністерства культури не лише не підтримують ініціативу створення національного Реєстру некрополів, а подекуди відкрито виступають проти.
— На жаль нашому Міністерству культури абсолютно байдуже до старовинних українських цвинтарів, а деякі його чиновники категорично проти створення Реєстру некрополів, – підсумовують активісти.