Кожен третій випадок занедбаний: тернопільські медики б’ють на сполох через рак молочної залози
У Тернополі лікарі та чиновники обговорили проблему захворюваності на рак молочної залози в області. Зустріч, організовану з ініціативи благодійного фонду «Великі серця», приурочили до Всеукраїнського дня боротьби з раком грудей.
Ця зустріч стала першим кроком у реалізації багатоетапного проекту «РАК_КРУПНИМ_ПЛАНОМ», який в області координують Надія Копилець і Тарас Савчук.
— Наш соціальний проект буде безстроковим, оскільки вважаємо, що про проблеми онкології, зокрема і раку молочної залози потрібно говорити не тільки у такі дати. Профілактична робота повинна проводитися постійно та максимально широко, — підкреслила Надія Копилець.
Як зазначила заступниця начальника управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА Тетяна Скарлош, ця патологія є лідером у структурі онкологічних захворювань. Щороку в Україні цей діагноз озвучують майже 14,5 тисячам жінок, при чому п’ята частина пацієнток — репродуктивного віку. Приблизно 5,5 тисяч хворих із таким діагнозом помирають, 25 відсотків жертв цього виду раку — молоді жінки.
У Тернопільській області щороку виявляють майже три сотні нових хворих. Так, торік рак молочної залози діагностували в 308 пацієнток, 163 жінок внаслідок цієї недуги померли.
Один із дієвих методів боротьби з хворобою — її профілактика. Тому Тетяна Скарлош наголосила на важливості самообстеження. Окрім цього, кожній жінці після 50 років слід кожні два роки проходити мамографію. Якщо ж вона перебуває у групі ризику, то мамографічне обстеження рекомендують вже після 40 років. Молодшим жінкам медики радять слідкувати за станом здоров’я грудей за допомогою УЗД.
До слова, на Тернопільщині діють три потужні мамографи, тому лікарі завжди готові допомогти краянам в обстеженні. Один із них функціонує в обласному онкологічному диспансері, два інші — у Заліщицькій та Теребовлянській районній лікарнях.
Чинники, які можуть спровокувати рак молочної залози, озвучив головний спеціаліст управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА з питань акушерства і гінекології Олексій Федченко. Так, у групі ризику — жінки із ожирінням, згубними звичками, обтяженим гінекологічним анамнезом, пізньою менопаузою, лікованим непліддям, ті, які пізно народили дітей або не практикували грудне вигодовування.
За дев’ять місяців поточного року, за словами Олексія Федченка, в області зареєстрували 253 випадки раку молочної залози, на жаль, кожен третій — занедбаний.
Закликав жінок не боятися вчасно піти до лікаря та обстежитися і заступник гендиректора з хірургічної роботи КНП «Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер» ТОР і Микола Прокопчук. Він зауважив, що схему та методи лікування для кожної пацієнтки медики підбирають індивідуально. До того ж в області його здійснюють за світовими стандартами.
Про діяльність громадської організації «Амазонки Тернопілля» розповіла голова об’єднання Марина Орап. Вона зазначила, що спільнота має дві масштабних мети — надавати психологічну підтримку жінкам, що перенесли або борються з онкологічним захворюванням та інформативну діяльність населенню краю. Остання знову ж таки включає в себе необхідність донести до жінок важливість профілактичних обстежень.
Марина Орап також наголосила, що за потреби до організації можуть звернутися всі мешканки області, котрі вилікувались або просто зараз долають рак. До жіночого товариства можна приєднатися, відшукавши у Фейсбуці спільноту «Амазонки Тернопілля».
Голова постійної комісії Тернопільської міської ради з гуманітарних питань Володимир Місько зауважив що кожен тернополянин може пропонувати свої ініціативи щодо способів інформування про рак молочної залози.
Фото авторки