Косметолог Марія Макарчук: “Косметологія – не лише про красу”
Обличчям журналу CITY LIFE BUSINESS #13 є косметолог iз медичною освiтою та безцiнним досвiдом роботи у лiкарнi Марiя Макарчук, яка точно має чарiвну паличку та може перетворити будь-яку жiнку в принцесу. А на сторiнках журналу вона подiлиться своїми рекомендацiями та розвiє основнi мiфи косметологiї.
– Марiє, з чого розпочався Ваш шлях у косметологiю?
– З пiсляоперацiйної палати нейрохiрургiчного вiддiлення, де я протягом семи рокiв працювала. Так, ще сiм рокiв тому я була медичною сестрою в обласнiй лiкарнi та допомагала пацiєнтам одужувати пiсля складних хiрургiчних втручань. Але брак коштiв, через низьку оплату державної роботи, змусив мене шукати додатковi можливостi. Тож я стала лашмейкером, але пiсля двох рокiв роботи у бʼютi-сферi, мої клiєнти почали частiше звертатись за порадами косметологiчного напрямку. Тож я вирiшила йти на навчання й опановувати нову професiю.
– А косметологiя Вам подобалась?
– Працюючи лашмейкером, я часто уявляла, що можна зробити клiєнткам, щоб покращити їх вигляд, не втрачаючи iндивiдуальностi та природної краси. Хочу сказати, що до роботи косметологом я приступила не одразу. Спочатку було довготривале навчання. Попри те, що я здобувала рiзнi знання, я не дозволяла собi їх використовувати до закiнчення навчання, адже вiдповiдальнiсть за обличчя людини – це серйозно та не допускає помилок.
– А медична освiта допомагає у роботi косметологом?
– Скорiш за все, не освiта, а медична практика. На мою думку, медична освiта для косметолога – це рiч субʼєктивна. Якщо фахiвець займається естетичною косметологiєю, то в такому випадку можна обiйтись без медичної освiти, а от, якщо iнʼєкцiйною, то тут уже варто не лише освiту мати, а й професiйний досвiд. Особисто я до того, як стати iнʼєкцiйним косметологом, пройшла шлях тривалiстю 7 рокiв у палат iнтенсивної терапiї. Мого досвiду цiлком достатньо, щоб правильно вколоти будь-який засiб клiєнтцi безболiсно та не нашкодивши її.
– Так, це важлива перевага, а ще щось Ви використовуєте зi своєї медичної практики?
– У мене є певнi «фiшки», одна з них – це те, що я можу заспокоїти будь-яку клiєнтку. До прикладу, часто буває так, що людина чогось боїться, можуть бути панiчнi атаки, тривожнiсть, страх до уколiв. Я вмiю так заговорити, перемкнути увагу, заспокоїти та вправно все зробити, що клiєнтка навiть не вiдчує момент процедури. Головне – досвiд i трiшки кмiтливостi.
– Як медик, Ви помiчаєте звʼязок косметологiчних проблем з iншими захворюваннями органiзму?
– Звичайно. Все взаємоповʼязане, а особливо гiнекологiя та ендокринологiя мають вплив на стан шкiри. Якщо є видимi та чiткi проблеми, я рекомендую спочатку здати аналiзи та обстежитись у вузькопрофiльних лiкарiв. Якщо вони пiдтвердять, що клiєнтка здорова, тодi можу приступити до косметологiчної роботи з проблемними зонами. Окрiм того, зараз такий час, що молодi дiвчата, надивившись iнстаграмiв i блогерiв, мають багато комплексiв й шукають проблеми у своїй зовнiшностi. Тут теж варто попрацювати з психологом. Робота косметолога – допомогти зберегти природну красу кожної жiнки, не втрачаючи її iндивiдуальностi, а не наколоти за стандартними завченими схемами i зробити чергового «бʼютi-клона».
– «Iн’єкцiї краси» – це завжди ризик алергiчних реакцiй, якi заходи Ви вживаєте, щоб уберегтись вiд цього?
– У першу чергу, хочу зазначити, що я працюю лише з професiйними та сертифiкованими препаратами, що не є алергенними. Крiм того, виконую всi процедури по протоколу, в якому передбаченi дiї на випадок будь-яких реакцiй. I, звичайно, вияснюю чи є алергiя; зазвичай це буває лiдокаїн. Ми легко знаходимо йому замiну на iншi препарати.
– А як щодо усiх рекламних концепцiй щодо повернення молодостi шкiри? Що ж тодi робити жiнкам пiсля 50 рокiв?
– У такому вiцi iнʼєкцiї вже нiчого не дадуть, мʼязи надто розслабленi. А суть уколiв якраз полягає в тому, що ми їх розслабляємо. Тут уже варто дивитись у бiк пластичної хiрургiї, пiдтяжки обличчя. Також є хорошi апаратнi методики, що дуже дороговартiснi та болючi, але ефект разово досягається. Попри це, я б не радила жiнкам геть чисто зневiрюватись, адже наша зовнiшнiсть залежить вiд внутрiшнього стану. Тому завжди можна прийти на процедури, якi зроблять приємно та дадуть вiдчуття цiнностi й задоволення. Жiнка в будь-якому вiцi має проявляти турботу про себе. Тут iдеально пiдiйдуть масажi, мiкротоки, масочки тощо.
– А з якого вiку варто розпочинати вiдвiдувати косметолога?
– Це все iндивiдуально. Оптимальний середнiй вiк – 20 рокiв. А от пiдлiтковий вiк – це окрема тема. У мене є кiлька пацiєнток, яким я пiдбираю правильний догляд, а потiм кожнi пiвроку ми його змiнюємо. Пiдлiткам потрiбно окремий вид засобiв, що або пiдсушують шкiру, або сприяють вiдновленню та живленню. Хочу наголосити, в такому вiцi можливий лише догляд, нiяких чисток. У перiод активних гормональних змiн та росту непрофесiйний косметолог може зробити гiрше, наприклад, спровокувати появу акне.
– Тобто, косметолог акне не лiкує?
– Акне лiкує дерматолог. Є низка проблем шкiри, якими має займатись лише професiйний лiкар-дерматолог. Саме тому наступний крок у моїй професiї – це навчання у цьому напрямку. Це мiй професiйний принцип: я або роблю все правильно та досконало, або взагалi не берусь. Косметологiя надто чутлива сфера, де один необережний крок може суттєво нашкодити.
– Добре, а якщо у жiнки немає жодних виражених проблем, вона задоволена своєю зовнiшнiстю, для чого їй вiдвiдувати косметолога?
– Тут можна обрати багато варiантiв. У першу чергу, для того, щоб продовжити молодiсть шкiри. Можна просто правильно пiдiбрати догляд i потiм у домашнiх умовах пiклуватись про свою зовнiшнiсть. По-друге, просто прийти як до психолога, подруги та поспiлкуватись, коли ми чаруватимемо над шкiрою. Ну i звичайно, це ж приємно пiклуватись про себе, вiдвiдувати бʼютi-майстрiв, ходити на процедури, це частина прояву любовi й турботи до себе. Ми ж самi себе можемо постригти, але приємно, якщо це нам роблять професiонали; так i тут це працює.
– Якi, зазвичай, процедури Ви робите в таких випадках?
– Для початку я ознайомлююсь зi шкiрою клiєнтки, оцiнюю її стан i реальнi потреби. А далi ми можемо зробити чистку або пiлiнг неглибокий. Не всiм потрiбнi iнʼєкцiйнi процедури, але доглядовi – раз на мiсяць – не зашкодять. Хочу наголосити, що варто обирати косметолога, якому довiряєте та переконанi в його професiйностi. От до прикладу, клiєнтка зробила чистку i хоче записатись на наступний мiсяць на повторну. Я цього не зроблю. Уявiть, ваша шкiра вiдновлюється протягом 21 дня пiсля чистки, чи все буде гаразд, якщо ви повторите цю процедуру? Кожна людина iндивiдуальна, комусь чистка рекомендована раз на квартал, а є такi, що 1 раз на рiк.
– Як клiєнту зрозумiти, що перед ним професiонал своєї справи?
– Я б рекомендувала звертати увагу на такi речi. Чи iмпонує вам людина, чи комфортно вам розмовляти, перебувати поруч . Мiж клiєнтом i косметологом має бути психоемоцiйний контакт, лише тодi пацiєнт зможе розслабитись i довiритись фахiвцю. Звернiть увагу на вигляд самого лiкаря та його робоче мiсце. Бажано запитати за медичну освiту та досвiд роботи у сферi краси. Ви маєте бути впевненi, що в разi невiдкладного випадку цей косметолог зможе надати необхiдну допомогу. Ну i звичайно – сертифiкати на всю продукцiю, яку вiн використовує.
– Якi зараз тренди в косметологiї?
– Повертається мода на природнiсть i натуральнiсть. Та я хочу звернути увагу на iнше – чому нiхто не думає, що сталось, що ми так сильно вiдiйшли вiд натуральностi та природної краси. А це якраз повʼязане з почуттям мiри та словом «стоп» у косметологiв. Дуже важливо бачити жiнку, як особистiсть, з її iндивiдуальними проявами та зберiгати ту мiру, щоб лише допомогти їй покращити та пiдкреслити красу, а не йти за покликом трендiв. Звичайно, ми можемо зараз зменшити всi попередньо вкачанi препарати, але ж стан шкiри вже буде не той, вона ранiше деформувалась, а тепер можуть зʼявитись провисання. Аналогiчно, купуючи косметику за рекомендацiями вiд блогерiв, реклами тощо, ви завжди ризикуєте отримати не ту реакцiю шкiри, яку потiм, на жаль, приходиться лiкувати довго та дороговартiсно.
– Що ж тодi робити у випадку, якщо клiєнтка не хоче купувати дорогу косметику, чи реально пiдiбрати догляд у мас-маркетi, i чи можете Ви допомогти це зробити?
– Звичайно, а чому б i нi. Я завжди можу порекомендувати, який догляд пiдiбрати в залежностi вiд особливостей шкiри клiєнтки. Тут теж є пiдводнi каменi. Не варто купувати запаси косметики. Термiн придатностi кожного засобу в середньому 6 мiсяцiв iз дня вiдкривання. Якщо дивитись на баночки, то там є позначка вiдкрита кришечка i цифри 3, 6, 12 мiсяцiв. Це показник, скiльки часу ваш крем дiєвий.
– Мас-маркет, професiйна чи брендова косметика. Що краще?
– Усе має мiсце на iснування. Головне, як ви її пiдбираєте та застосовуєте. Я можу допомогти обрати в будь-якiй нiшi, для цього менi необхiдно оглянути стан шкiри клiєнтки.
– Зараз багато iнтернет-експертiв iз методик масажу обличчя, фейсбiлдiнгу тощо, наскiльки вони дiєвi вiдносно класичної косметологiї?
– Наведу простий приклад, у вас в шафi є дорогий костюм, який ви попрасували й вiн чудово виглядає, але пiсля того, як ви його одягнули, вiн мнеться, його необхiдно знову прасувати. Аналогiчно цi всi методики, якщо ними займатись регулярно та постiйно, то вони дiють, але пiсля припинення – ефект втрачається. А iнʼєкцiї – це простiше, дiєвiше та на довше вистарчає.
– Я так розумiю, що iнʼєкцiї – це рятiвна паличка?
– Я спецiалiзуюсь на цiй косметологiї й обожнюю її за результати, яких можу досягати. Тим паче, це безпечнi засоби, що виводяться з органiзму.
– Чи впливає внутрiшнiй стан жiнки, з яким вона прийшла, на процедуру на її наслiдки?
– Звичайно. Адже вiд настрою у нас формуються очiкування, i ми вже заочно налаштовуємо себе на позитивнi змiни або негатив. Я краще перенесу процедуру на iнший день, нiж працюватиму з клiєнткою, яка не готова.
– Косметолог має бути й психологом?
– Вiн має бути розумною людиною. Звичайно, багато жiнок приходять не лише зробити процедуру, а й поговорити. За тi роки, що мої клiєнти зi мною, ми стали майже родиною, я «проживала з ними» їх життя, знаю, що змiнювалось: весiлля, народження дiтей тощо. Це насправдi дуже класно працювати в такiй легкiй атмосферi, коли вам разом уже комфортно, але й сприяє почуттю вiдповiдальностi за свою роботу. Хоча я звикла працювати на максимум, тому пацiєнти вже стiльки рокiв зi мною.
– Чи змiнила вiйна ставлення жiнок до таких процедур, чи зменшився потiк клiєнтiв?
Нi, нашi жiнки не лише можуть волонтерити, працювати, пiдтримувати чоловiкiв i воювати, але прагнуть виглядати красивими, незважаючи нi на що. Вже за два тижнi пiсля 24 лютого я вiдновила свою роботу, у мене були клiєнти протягом шести днiв на тиждень з 9 ранку до 18 вечора. Незважаючи, що багато виїхали з країни, у мене збiльшилась кiлькiсть клiєнтiв iз ВПО, якi приїжджали в наше мiсто.
– А чоловiки часто звертаються за Вашими послугами?
– Так. Дуже багато. Зазвичай це ботулiнотерапiя, а також гiпергiдроз та чистки. Вони пiклуються про себе не менше, нiж жiнки, а iнколи й навiть бiльше.
– За що Ви любите свою роботу?
– Медицина чудова, бо я можу змiнити життя людей, робити їх кращими. Я бачу результат своєї роботи i це мене надихає та мотивує ще бiльше вчитись, розвиватись, впроваджувати нове та прагнути до кращого.