Кому не радять купатися в ополонці на Водохреще і чому
19 січня православні християни відзначають велике релігійне свято – день хрещення Русі, або – Водохреще. В цей день всі бажаючі можуть зануритися в ополонку з крижаною водою, щоб таким чином «очиститися від гріхів». Правда, не для всіх таке очищення буде однаково корисним. Медики не рекомендують пірнати в ополонку тим, у кого є проблеми зі здоров’ям, пише Аргументи і Факти.
Проблеми із серцем
Ішемічна хвороба, перенесені інфаркти та мікроінфаркти, гіпертонія і порок серця – ці діагнози повинні стати як «табу» для пірнання в ополонку. Вся справа в тому, що крижана вода різко звужує судини, може скоротитися кровопостачання серцевого м’яза і наслідки можуть бути будь-якими і проявитися навіть після пірнання.
Нервові хвороби
Епілепсія, неврит, склероз судин головного мозку, а також інсульт – це також протипоказання для подібної «розваги» і «очищення». Справа, знову ж таки, вся в судинах і різкому перепаді температур – кровопостачання може порушитися, що точно вплине на самопочуття. Адже холод – це стрес для організму.
Хвороби ендокринної системи
Цукровий діабет першого і другого типів, гіпертиреоз й інші проблеми з щитовидною залозою – також протипоказання. Вся справа в стресі, який в цей момент відчуває організм, і переохолодженні. Діабет, як відомо, дуже послаблює імунітет, тому навіть незначні наслідки перебування на холоді доведеться потім довго лікувати. Тому простіше і краще – утриматися від купання.
Опорно-руховий апарат
Якщо у вас остеоартроз, остеохондроз, ревматизм і радикуліт – краще навіть близько не підходити до крижаної води. Адже радикуліт може «прострелити» спину навіть від протягу, а артрити і ревматизм викликають болі не тільки на зміну погоди, але і на холоді. Навіть якщо обійдеться без серйозних проблем зі здоров’ям – зайві болі ні до чого.
Система органів дихання: бронхіт, астма, отит
Тут і говорити нічого. Астматичний статус або навіть напад може спровокувати що завгодно – і нерви, і алергічна реакція, і різкий запах, і крім того – різкий холод і занурення у крижану воду. У ній ви навіть можете не зрозуміти, що у вас стався напад і потонути. З бронхітом протипоказано тривалий час бути на холоді і одне занурення може спровокувати пневмонію або запалення легенів. З отитом потрапляння холодної води в вуха може привести до гнійних запалень, втрати слуху і навіть смерті.
Сечовидільна система
Якщо у вас проблеми з нирками, знайте: холодна вода – ваш ворог. Все тому, що від переохолодження у вас може розвинутися ниркова недостатність або пієлонефрит, в кращому випадку, ви «відбудетеся» циститом. Для чоловіків, у яких проблема з сечовидільної системою, до проблем з нирками може додатися ще й простатит, і аденома простати. Людям, які нещодавно перенесли ниркові хвороби, камені і пісок у нирках, краще взагалі утриматися від пірнання в ополонку, оскільки це може спровокувати гнійні запалення.
Ополонку дітям і прооперованим – не іграшка!
Найголовніше, що потрібно знати, що дітям до трьох років (і особливо – до року), краще взагалі обходити ополонку стороною. У дітей ще немає такої гарної терморегуляції організму, як у дорослого, тому навіть від одного занурення можна отримати проблеми зі здоров’ям – пневмонію, запалення легенів та інше. Особливо не рекомендують занурювати дитину в ополонку, якщо недавно вона перенесла інфекційне захворювання або навіть банальну застуду. Багато батьків кажуть, що ополонку може «загартувати» організм, але це не так. Загартовувати дитини найкраще в теплу пору року і вже точно не на кризі і тим більше – без підготовки.
Також купання і пірнання в ополонку протипоказано людям, які перенесли операцію навіть за три місяці до Хрещення. І чим серйозніше операція – тим більший термін повинен пройти перед пірнанням. Крім того, від пірнання в ополонку найкраще утриматися і людям зі слабким здоров’ям.