Кількість вакцинованих проти поліомієліту дітей на Тернопільщині критично знизилась, застерігають медики
Всесвітній день боротьби із поліомієлітом відзначають сьогодні, 24 жовтня. Щорічно дату відзначають і на Тернопільщині, аби привернути увагу громадськості до проблеми захворюваності на поліомієліт і його наслідків, а також показати необхідність проведення своєчасних профілактичних заходів.
Фахівці обласного лабораторного центру МОЗ України нагадали, випадки поліомієліту на Тернопільщині не реєстрували протягом десятків років. Такого результату вдалося досягти за рахунок проведення масової і рутинної імунізації населення.
Проте, в останні роки охоплення вакцинацією проти поліомієліту знизилось до критично низького рівня, що призвело до зростання кількості невакцинованих дітей, особливо в наймолодших за віком групах. Показник охоплення вакцинацією дітей першого року життя впродовж останніх років склав: у 2002 р. — 98,1%, вже у 2012 р. — 82,1%, 2013 р. — 80,5%, 2015 р. — 37,1%, 2016 р. — 40%. Така ж тенденція спостерігається і серед інших вікових груп дітей.
Вірус поліомієліту — це вірус, що відноситься до роду ентеровірусів. Зберігає свою життєдіяльність до 3-4 місяців у стічних водах. Цей термін подовжується, якщо вірус заморозити. Високі температури і сонячне світло переносить погано, при кип’ятінні гине.
Основне джерело інфекції — інфікована людина (хворий чи вірусоносій). Вірус поліомієліту проникає в організм людини через рот, з водою або їжею. Розмножується в кишечнику і виділяється від інфікованої людини з фекаліями.
Найбільший ризик зараження мають діти віком до 5 років, які не щеплені проти цієї інфекції. В одному з 200 випадків у хворої дитини може виникнути параліч, частіше всього — ніг. Така дитина більше ніколи не зможе пересуватися самостійно, до 10% паралізованих дітей помирають через параліч дихальних м’язів.
Зустрічається багато (99%) стертих форм захворювання, які діагностують як інші інфекційні хвороби. Крім того, у деяких вірусоносіїв взагалі відсутні будь-які симптоми, вони відчувають себе здоровими, а при цьому виділяють небезпечний вірус у навколишнє середовище.
Протипокази до вакцинації практично відсутні. До постійних протипоказів відносять онкологічні захворювання, імунодефіцитні стани та реакція гіперчутливості на введення вакцини. Тимчасові протипокази не повинні стати причиною відтермінування вакцинації на довгий період часу. Вакцинація відкладається лише у гострому періоді захворювання, наприклад, лихоманка.
Медики застерегли, найефективніший спосіб запобігти захворюванню — це вакцинація. Сучасні вакцини ефективні, безпечні і мають низьку реактогенність, тому протипоказання до щеплень обмежені і визначити їх може тільки лікар.
Пам’ятайте, відмовляючись від вакцинації, Ви ризикуєте здоров’ям та життям Вашої дитини і позбавляєте його законних прав на захист від небезпечних інфекційних захворювань, які можна попередити засобами специфічної профілактики.
Якщо Ваша дитина захворіла і має прояви захворювання подібного до поліомієліту, звертайтеся до лікарів для встановлення діагнозу, проведення вірусологічних досліджень, призначення відповідного лікування.