Кашель у дитини: як правильно визначити терміни його тривалості та лікування
Кашель періодично з’являється у всіх дітей. Найчастіше він виникає внаслідок розвитку ГРЗ чи ГРВІ та є природною реакцією організму на подразники (віруси чи бактерії) (1). Однак батьки завжди переживають про те, чи справді все з дитиною в порядку, та як допомогти їй одужати якомога швидше. Звичайно, розібратися в ситуації досконало під силу тільки досвідченому лікареві, але спробуємо все ж таки відповісти на питання про те, скільки триває кашель у дитини в нормі, а також як має проходити лікування такого симптому.
Тривалість кашлю в дітей
Багато хто чув фразу про те, що застуда без лікування минає за 7 днів, а з лікуванням — за тиждень. І коли дитина кашляє довго, батьки не можуть не турбуватися — одразу виникають думки про те, що з малюком щось не гаразд. Але насправді це не завжди так.
Навіть за звичайної застуди (назофарингіті) кашель у малюка може тривати набагато довше одного тижня. А що вже казати, якщо в дитини розвинувся трахеїт чи бронхіт. Сучасні лікарі вважають абсолютно нормальним, якщо кашель у дітей продовжується протягом трьох тижнів. Але значну роль відіграє характер кашлю та супутні симптоми. Щоб розібратися, який кашель нормальний, а який є приводом для негайного звернення за медичною допомогою, спробуємо розібратися в механізмах і етапах його розвитку.
Кашель у дитини, спричинений ГРЗ чи ГРВІ, є природною реакцією організму на потрапляння вірусів на слизові оболонки горла та гортані, а також дихальних шляхів. Такі мікроорганізми дратують нервові закінчення та організм намагається їх позбутися шляхом відкашлювання. Так з’являється сухий кашель. Він може бути дуже дискомфортним, надривним і грубим, заважати спати ночами. Але через деякий час такий гавкаючий кашель перетворюється на вологий — клітини дихальних шляхів у відповідь на розвиток запального процесу починають продукувати значну кількість мокротиння, яке сприяє їх механічному очищенню (2). Вологий кашель очищає дихальні шляхи від накопиченого мокротиння.
При адекватній терапії застуди в дитини сухий кашель переходить у вологий за 2–4 дні. А ось вологий може тривати досить довго. Причому чим молодша дитина, тим довше її може турбувати постійне покашлювання — адже в дітей раннього віку кашльовий рефлекс не розвинений достатньо, тому для повноцінного очищення дихальних шляхів від мокротиння потрібно більше часу (3).
Коли тривалий кашель потребує візиту до лікаря?
У будь-якому випадку діти з кашлем мають спостерігатися в педіатра, який регулярно прослуховуватиме їх, щоб контролювати перебіг хвороби. Однак є деякі симптоми, які потребують позапланової консультації з лікарем:
- тривалість кашлю понад 3 тижні;
- приступоподібний сухий кашель до блювання;
- повторний температурний віраж — підвищення температури після періоду добробуту;
- поява крові в мокротинні;
- загальне погіршення стану дитини;
- постійне покашлювання без видимих причин.
Застуда — далеко не єдина причина кашлю в дітей. Спровокувати такий симптом можуть захворювання травного тракту, алергія, глистові інвазії, навіть психоемоційна напруга. Тому, якщо кашель у дитини триває дуже довго або з’являється через незрозумілі причини, треба обов’язково проконсультуватися з лікарем.
Як вилікувати звичайний простудний кашель швидше?
Щоб допомогти дитині якнайшвидше впоратися з кашлем, спричиненим гострими запальними захворюваннями дихальних шляхів, можна використовувати препарат Бронхипрет®. Це ліки виробництва відомої німецької компанії Біонорика СЕ, які допоможуть скоріше вилікувати затяжний кашель при застуді:
- сприяють переходу сухого деручого кашлю у вологий;
- роблять мокротиння більш рідким, унаслідок чого воно буде легше і швидше залишати дихальні шляхи;
- усувають спазм бронхів для безперешкодного відтоку мокротиння;
- сприяють усуненню запального процесу.
Такий ефект обумовлений наявністю в складі Бронхіпрету® натуральних лікарських рослин. Для лікування кашлю в дітей рекомендується використовувати сироп або розчин Бронхипрет®, вони містять траву чебрецю та листя плюща. Такі компоненти мають протизапальні, спазмолітичні, відхаркувальні та противірусні властивості (4).
Інструкція з прийому препаратів Бронхипрет® залежить від віку дитини (5):
- Сироп. Дають дітям віком від 2 років. Разова доза для дітей 2–5 років становить 3,2 мл, для дітей 6–11 років — 4,3 мл, а для дітей від 12 років — 5,3 мл. Ліки для дітей до 5 років розводять у невеликій кількості води, а старшим варто запивати їх водою.
- Розчин. Підходить для лікування кашлю в дітей віком від 6 років. Разова доза у віці 6–11 років становить 1,6 мл, в 12–17 років — 1,8 мл, а старше 18 років — 2,6 мл.
І сироп, і розчин Бронхипрет® п’ють тричі на день приблизно з однаковим інтервалом. Зазвичай такі препарати добре переносяться дітьми, не спричиняють небажаних побічних ефектів та швидко дають помітний терапевтичний результат.
1. Graham Worrall. Acute cough in children. Can Fam Physician. 2011 Mar; 57(3): 315–318.
2. Edin Begic, Zijo Begic, Amra Dobraca etc. Productive Cough in Children and Adolescents — View from Primary Health Care System. Med Arch. 2017 Feb; 71(1): 66–68.
3. Zai Ru Cheng, MMed, MRCPCH,1 Ying Xian Chua etc. Approach to chronic cough in children. Singapore Med J. 2021 Oct; 62(10): 513–519.
4. Karina Schönknecht, Hanna Krauss, Jerzy Jambor etc. [Treatment of cough in respiratory tract infections — the effect of combining the natural active compounds with thymol]. Wiad Lek. 2016;69(6):791–798.
5. Інструкція Бронхипрет®