Інформаційний вкид і падіння російського літака: що відомо
Вранці 24 січня у Бєлгородській області впав військово-транспортний літак Іл-76. У Міністерстві оборони рф зробили заяву, що на борту нібито перебували українські полонені.
Відразу після цього у соцмережах поширилося припущення, що інформація від країни-агресорки – провокація. А заява з ворожого боку може бути як спробою звинуватити Україну у нібито збитті літака з військовополоненими, так і намаганням убезпечити себе від того, щоб Україна у майбутньому не атакувала ворожі військові судна РФ.
У США коментують, що про ситуацію з падінням Іл-76 їм відомо, однак, у них немає достатньо даних, щоб погодитися з версією росії або України.
Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США Джон Кірбі заявив:
– Ми бачили повідомлення, але не можемо підтвердити їх. Ми робимо все можливе, щоб отримати більше даних.
Версії, які не мають підтвердження:
Після авіакатастрофи російський пропагандист Fighterbomber, який спеціалізується на військовій авіації, повідомив, що Іл-76 нібито доставляв українських полонених на обмін. Однак пост було видалено так само швидко, як і оприлюднено. З цього випливає висновок, що заява була простим вкиданням інформації (фейком).
А в цей час російські Telegram-канали ширили інформацію про різну кількість осіб, що нібито перебували на борту. За однією інформацією їх було 63, а за іншою – 65, при цьому деякі росіяни самі ж дивуються заяві про перевезення полонених літаком, оскільки Іл-76 – важкий військово-транспортний літак, який призначений для транспортування техніки та вантажів різного призначення.
Також існують припущення, що дана ситуація всього лише банальна провокація.
Держдума ерефії заявила, що готує звернення до США та Німеччини у зв’язку із катастрофою Іл-76.
Та попри це ЗМІ росії визнали, що на льоту з Іл-76 випали або ж були викинуті кілька великих об’єктів, а неподалік лісосмуги та уламків були знайдені численні документи. Проте після падіння місце оточили і нікого стороннього туди не допускали.
Сам момент падіння оприлюднили в мережі Інтернет.
Станом на зараз Координаційний штаб та інші профільні структури аналізують зібрану інформацію.
– До оприлюднення офіційних заяв або коментарів уповноваженими особами або органами закликаємо ЗМІ та громадян утриматися від поширення неперевіреної інформації, – йдеться у публікації.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець закликав не поширювати фейкові інформацію щодо падіння військово-транспортного літака Іл-76 і наголосив, що зараз з’ясовує всі обставини інциденту.
А що стосується обміну полоненими, то факт залишається фактом… запланований на сьогодні обмін наразі не відбувся.
Щодо членів екіпажу, які перебували на борту російського літака ІЛ-76, що впав вранці 24 січня у Бєлгородській області, то їх прізвища встановили журналісти «Схем».
Загибель щонайменше трьох із них підтвердили їхні родичі – це 36-річний командир корабля Станіслав Беззубкін, штурман корабля Олексій Високін, 38-річний бортінженер Андрій Пілуєв. Екіпаж належав до 117 військово-транспортного авіаційного полку, із дислокацією в Оренбурзі.
Загибель командира корабля Станіслава Беззубкіна підтвердила його дружина Маріка Беззубкіна. Вона сказала, що про це їй повідомили у російському Міністерстві оборони. Вона розповіла, що востаннє спілкувалась з чоловіком близько 7-30 ранку (за російським часом – ред.), в цей час він, за її словами, мав вилітати з Москви.
Загибель бортового інженера Андрія Пілуєва також підтвердила його дружина. Загибель штурмана Олексія Високіна підтвердила його двоюрідна сестра. Під фото ще одного члена екіпажу Іл-76 бортового радиста Ігоря Саблінського у соцмережі з’явились коментарі, в яких висловлюють співчуття щодо його загибелі.
Також політ мав обслуговувати бортінженер авіадесантного обладнання Сергій Житєньов, але наразі не вдалося незалежно підтвердити його загибель.
Згідно з витоками з російських баз даних, місцем служби п’ятьох членів екіпажу вказаний 117 військово-транспортний авіаційний полк. Таку ж інформацію публікувало Головне управління розвідки Міноборони України у березні 2022 року, вказавши Беззубкіна, Високіна, Пілуєва, Житєньова та Саблінського у списку військовослужбовців 117 окремого транспортного авіаційного полку, «які доставляють зброю та боєприпаси для вбивства мирних громадян України».
Інформацію російської влади про те, що на борту також перебували українські полонені наразі незалежно перевірити не вдалось.