Елементом нематеріальної культурної спадщини України стали голубці
Голубцi – це одна iз основних страв мiсцевої кухнi Одещини. Знання, вмiння та практики приготування та споживання голубцiв широко поширенi на тереторiї всiєї областi.
Голубцi з одещини внесли до Нацiонального перелiку елементiв нематерiальної культурної спадщини України.
Пише Iнформатор, з посилання на Одеський обласний центр української культури.
Голубцi – це одна iз основних страв мiсцевої кухнi Одещини. Знання, вмiння та практики приготування та споживання голубцiв широко поширенi на тереторiї всiєї областi.
“Голубцi для Одещини – це не лише «конверик» з капусти. Це рiзноманiття iнгредiєнтiв та способiв подачi й приготування, яке вражає”, – iдеться в дописi Одеського обласного центру української культури.
В результатi дослiдження вдалося дiзнатись, що на пiвночi Одещини – на Кодимщинi, пiд час приготування голубцiв на весiлля, господинi групувались й сiдали по колу, за спiльною працею спiвали народнi та обрядовi пiснi й «крутили» голубцi до 10 горщикiв по 8-10 лiтрiв (на велику кiлькiсть гостей).
Варто вiдзначити, що подавання голубцiв на Кодимщинi на святах тiсно переплетене з музичною традицiєю клезмерської музики (032.нкс). Так, коли на весiллi «старости» подавали гарячi голубцi, клезмери грали особливий фрейлик. А в селi Глибочок свої традицiї приготування – господинi до начинки додають три види м’яса, а тушкують голубцi обов’язково в томатному соку домашнього приготування.
На пiвднi Одеської областi голубцi мають назву “cармале” (з турецької “sarmale”, тобто “обмотувати”). Їх готують зi свiжого листя винограду з начинкою з рису та свиного фаршу.
В болгарському селi Городнє голубцi мають назву “гушки”. Це також пропарене листя винограду, але начинка складається з рису чи булгуру. Готують їх з додаванням певних трав: кропу, петрушки, м’яти.
У дослiдженнi традицiй при “Приготування української традицiйної страви голубцi. Культура приготування i споживання голубцiв” взяло участь сiм громад Одещини.