Ексклюзив від гендиректора «Тернопільобленерго»: Чому важка ситуація з електропостачанням саме на Тернопільщині
Нажаль енергосистема країни зараз переживає складнi часи. Енергетики працюють цiлодобово, проте їхня робота ускладнюється новими ракетними обстрiлами, якi щоразу наносять не просто пошкодження енергооб’єктiв, а й їх руйнування. У складнiй ситуацiї опинилися споживачi електроенергiї. Адже вони не знають нi точної години вимкнення нi тривалостi вимкнення.
Про особливостi застосування рiзних графiкiв вимкнень споживачiв та роботу енергетикiв в такий складний час редакції газети “НомерОдин” розповiдає в. о. голови правлiння-генеральний директор ВАТ «Тернопiльобленерго» Iгор Юхимець.
– Пояснiть, що таке планове, аварiйне й iншi види вiдключень, та коли їх застосовують?
– У нас в областi застосовують такi види вiдключень електроенергiї:
– аварiйнi або екстренi;
– погодиннi або стабiлiзацiйнi.
Усi вони можуть застосовуватися в нашому регiонi. I про їх застосування ми повiдомляємо своїх споживачiв. Якщо пробувати їх охарактеризувати, то це можна описати так.
Аварiйнi або екстренi вiдключення – найбiльшi непередбачуванi, оскiльки команду на поновлення енергiї дає диспетчер НЕК «Укренерго», тому у таких випадках тривалiсть знеструмлення спрогнозувати неможливо.
Вiдповiдно, це не прогнозованi вимкнення електропостачання. Їхнє введення контролює компанiя НЕК «Укренерго», пiд час аварiйних чи екстрених вiдключень графiки не дiють. А в деяких випадках орiєнтовний час без електропостачання може бути понад 10 годин.
Погодиннi або стабiлiзацiйнi вiдключення – допомагають забезпечити стале балансування енергосистеми та уникнути повторних аварiй. Графiк погодинних вiдключень застосовують у випадках, коли можна спрогнозувати критичну ситуацiю в об’єднанiй енергетичнiй системi України.
Вiдповiдно, це є прогнозований варiант вiдключення, графiки розмiщенi на сайтi оператора системи розподiлу. Орiєнтовний час зникнення свiтла при таких вiдключеннях складає орiєнтовно 4 години.
– Якщо застосовують плановi вiдключення в середньому на 4 години, то чому виключають по графiку, а включають з запiзненням на деякий час?
– При застосуваннi Графiка погодинних вимкнень споживачiв електропостачання вимикають на 4 години, але, наголошую, що все залежить вiд стану в електромережi країни. Вiдповiдно, пiсля масованих ракетних обстрiлiв ворогом, плановi (стабiлiзацiйнi) вiдключення переходять в екстренi (аварiйнi) i тодi може бути таке, що електропостачання вiдсутнє значний перiод часу. Щодо вмикання iз певним запiзненням, це вiдбувається тому, що для того аби ввiмкнути певну групу чи чергу споживачiв, то потрiбно вимкнути наступну. Хочу зазначити, що пiд час повiтряної тривоги працiвники компанiї не мають можливостi перебувати на енергооб’єктах, адже їх може атакувати ворог. Це теж змiнюватиме термiн вiдсутностi електроенергiї.
– Чому в графiках планових вiдключено практично немає центру Тернополя, натомiсть є всi спальнi райони мiста?
– Конфiгурацiя розподiльних електромереж побудована таким чином, що частина споживачiв можуть бути пiдключенi до лiнiї, вiд якої заживлено об’єкт критичної iнфраструктури, якого не вимикають, через це електроенергiя присутня i у цих споживачiв. Наприклад, будинок через дорогу вiд Вас приєднаний до тiєї ж лiнiї електропередач вiд якої живиться лiкарня чи насосна станцiя. Там свiтло не вимикатимуть.
– Якщо в центрi є об’єкти критичної iнфраструктури, то повiдомте про це споживачiв, бо люди кажуть, що це через те що там живе елiта?
– В м. Тернопiль через центральну частину мiста проходить багато лiнiй до яких приєднаннi об’єкти критичної iнфраструктури або ж вони є резервними лiнiями живленнями для цих об’єктiв. Тому такi лiнiї не пiдпадають пiд графiки вимкнень. Також, не пiдпадають пiд дiю графiкiв лiнiї електропередавання, що живлять диспетчерськi пункти електромереж та пристрої електромережi, якi забезпечують технологiчну безпеку управлiння рухом залiзничного транспорту, повiтряного транспорту, що забезпечують їх оперативний зв’язок, радiорелейнi лiнiї, антеннi пристрої, електромережi, що забезпечують технологiчну безпеку управлiння рухом на залiзничному та повiтряному транспортi.
– До редакцiї телефонувала жiночка i повiдомила, що на мiкрорайонi «Канада» виключили свiтло в 15.00 по графiку, а включили приблизно в 0.30 год. Хоча по графiку мали б увiмкнути в 19.00. Чому так сталося, коли по мiсту включали свiтло бiля 21.00, а на «Канадi» пiсля опiвночi?
– В попереднiх питання ми в загальному це питання обговорили. Але якраз дуже добре буде прокоментувати на конкретному так би мовити «живому» випадку. Одже, у нас 23 листопада дiяли графiки погодинних вимкнень споживачiв, про що ми повiдомляємо всiма доступними засобами комунiкацiї. Але враховуючи те, що в другiй половинi дня вiдбулась чергова масована атака енергооб’єктiв країни, i через цi непередбачуванi обставини вже не застосовувались графiки погодинних вимкнень, а за командою диспетчера вищого оперативного рiвня НЕК «Укренерго» ми почали застосовувати екстренi (аварiйнi) вимкнення. Саме це i спричинило тривалiше вимкнення електроенергiї у наших споживачiв.
За масштабами ракетна атака 23 листопада була трiшки скромнiша, нiж 10 жовтня та 15 листопада, проте ця атака також призвела до серйозних руйнувань: обстрiл призвiв до тимчасового знеструмлення всiх атомних станцiй, бiльшостi теплових та гiдроелектростанцiй нашої країни.
– Якщо це аварiйне вiдключення, то чому аварiйне вiдключення застосовують не для всiх споживачiв, а лише для окремих районiв?
– При застосуваннi аварiйних (екстрених) вимкнень, в першу чергу ми стараємось заживити об’єкти критичної iнфраструктури, якi безпосередньо впливають на життєдiяльнiсть населення, тобто простих людей, а це – об’єкти водо-, тепло-, газо- постачання, зв’язок, лiкарнi та iншi медичнi заклади, електротранспорт i так дальше по прiоритету. При цьому сьогоднi аж нiяк не можна забувати про першочергове надiйне живлення об’єктiв вiйськової сфери та Державної служби з надзвичайних ситуацiй.
– Багато жителiв сiл бiдкаються, що в них по пiв дня немає свiтла, а в райцентрах якщо й виключають, то на короткий час. Чи справдi сiльськi мешканцi ущемленi?
– Електроенергiю вимикають всiм хто живиться вiд електролiнiй, якi внесеннi в графiки погодинних вимкнень, але всi повиннi розумiти, що вимикають як мiстам так i селам. Якщо, для прикладу, порiвняти споживання одного п’ятиповерхового будинку то воно може дорiвнювати споживанню однiєї вулицi в селi.
– Вимкнення свiтла призводить до виходу з ладу електроприладiв (котел, холодильник, морозильна камера, комп’ютер). Як їх захистити цi прилади i чи iснує можливiсть компенсацiї за зiпсованi вiд такого вiдключення?
– Найкращий варiант захисту – це пiд час вимкнення електроенергiї вимкнути всi електроприлади з розеток. А при ввiмкненнi електроенергiї не вмикати всi електроприлади вiдразу. А для надiйностi роботи варто використовувати стабiлiзатори.
– Чи дiйсно Тернопiльщина – область яка в енергетичному планi найбiльше постраждала вiд обстрiлiв рашистiв?
– Українська енергосистема пережила вже шiсть хвиль масованих ракетних атак — на електричнi станцiї, якi виробляють електроенергiю, а також на пiдстанцiї i лiнiї, через якi передається ця вироблена електроенергiя.
На Тернопiльщинi важка ситуацiя з електропостачанням тому що на територiї нашої областi вiдсутнi потужнi об’єкти генерацiї електричної енергiї.
Вiдповiдно, вся електрична енергiя для споживання надходить до нас iз об’єднаної енергосистеми країни. Нажаль щоразу обстрiли зачiпають як лiнiї електропередач так i трансформаторнi пiдстанцiї за допомогою яких область отримує електроенергiю.
– Чи вiдповiдає дiйсностi iнформацiя, що вiдновлення енергопостачання областi триватиме в кращому випадку до березня наступного року?
– Все залежить вiд ситуацiї iз обстрiлами об’єктiв енергетичної iнфраструктури та вiд проведення ремонтних робiт. Наразi енергетики працюють цiлодобово для того аби зробити все можливо для вiдновлення нормальної схеми електропостачання. Робити якiсь прогнози дуже важко.
– Останнiм часом постiйно змiнюються графiки планових вiдключень, що люди не можуть зрозумiти де вони правильнi. Чому так стається i чи можливо щоби вони були стабiльнi i люди саме на них орiєнтувалися?
– Енергетики розробили та оприлюднили один Графiк погодинних вимкнень споживачiв, який постiйно просто доповнюється та уточнюється.
– За яким телефоном можна дiзнаватися про всi екстренi ситуацiї, бо люди нарiкають що важко, а то й не можливо дотелефонуватися до обленерго, а органи мiсцевого самоврядування нiчого не знають i направляють саме до обленерго?
– Дiзнатись про причину вимкнення зазвичай, можна в нашому кол-центрi. Проте, через одночасне звернення великої кiлькостi споживачiв телефоннi лiнiї перевантаженнi. Тому, оптимальним буде дiзнатись про причини вимкнення на нашому сайтi в роздiлi «Аварiйнi вiдключення». Там, вибравши дату та РЕМ, перед споживачем вiдкривається список споживачiв у кого та з якої причини немає електропостачання.