До 8 кілометрів транспортують гній по шлангу на Тернопільщині
Компанія «Агропродсервіс» запустила в роботу на Тернопільщині унікальну систему гноєвидалення із тваринницьких комплексів. Тепер органічні добрива на поля транспортують шланговим методом.
Як повідомив начальник Державної екологічної інспекції в Тернопільський області Едуард Ференц, ця система поки що нетипова для України. Компанія «Агропродсервіс» – третя серед вітчизняних виробників, де придбали й використовують таку ефективну техніку. «Мені надзвичайно приємно, що внесення рідкої органіки таким методом практикують в тому числі і в нашій області. Ця система гноєвидалення дійсно вражає. По-перше, вона не шкодить навколишньому середовищу. Я побував на полях компанії в Лановецькому районі, спостерігав за процесом. Зазвичай, коли на поле вивозять гноївку, навколо стоїть неприємний запах. У результаті, ми отримуємо численні скарги від жителів навколишніх населених пунктів. А за умов такого новітнього транспортування, неприємний запах не відчувається. По-друге, процес перевезення запобігає руйнуванню і забрудненню доріг, адже гноївку на поле постачають спеціальним гнучким шлангом із муфтами, який сягає (в даному випадку) 8 кілометрів, – розповідає Едуард Ференц, – І наостанок, те що вразило найбільше: поле з внесеною гноївкою одразу ж дискують, загортаючи органіку в землю. Потім агрономи вивчають оброблений ґрунт. Вони визначають, яких саме складників бракує і довносять лише потрібні добрива, а не все підряд, економлячи ресурси й кошти. Це є чисте переміщення добрив на поля завдяки мобільним агрегатам. Я вважаю, що це велика справа, яка не потребує з нашого боку додаткових досліджень і контролю. Приємно, що завдяки «Агропродсервісу» на Тернопільщині працює передовий європейський досвід».
Обладнання для мобільного комплексу придбали в данської компанії «Агрометр». Складається воно з насоса з дизельним двигуном «Бауер», який повністю автономний, до нього приєднується шланг, по якому гноївка качається на поля прямо з лагуни, де зберігають продукти метаболізму.
У прес-службі компанії «Агропродсервіс» зазначили, нещодавно впродовж двох тижнів на поля поблизу Настасова, що в Тернопільському районі, шланговим методом викачали з лагун і внесли у ґрунт 30 тисяч кубів органіки. Раніше таку кількість гноївки причіпними бочками возили майже рік.
Інженер з експлуатації машинно-тракторного парку ПАП «Агропродсервіс» Іван Шандрук каже, що для монтажу шланга на віддаль 5–8 кілометрів вистачає одного дня. Водночас на території, де він прокладений, нічого не пошкоджують. Уже в полі шланг під’єднують до великого контейнера місткістю 125 кубометрів. Цим шлангом контейнер наповнюють необхідною кількістю кубів рідини, після чого автоматично вимикається насос у лагуні. Далі самохідний агрегат марки «Холмер» за лічені хвилини заправляється 21 тонною гноївки. Потім рівномірно вносить її на поле. Він рухається з опущеною дисковою бороною зі швидкістю 18 км/год, роздаючи до 60 тонн органічних добрив на гектар площі, залежно під яку культуру. За добу в такий спосіб може транспортувати на поле до 1,5 тис. кубів органіки. Агрономи знають, що органічні добрива – це безцінний і невичерпний ресурс, який набагато ефективніший, ніж дорогі зарубіжні міндобрива. Але органіку потрібно використовувати правильно. За словами начальника відділу екології, стандартизації та контролю якості компанії «Агропродсервіс» Андрія Боліновського, нова система, яку почали практикувати на Тернопільщині, запобігає випаровуванню азоту. А він є поживним макроелементом, що найбільше впливає на урожайність рослин. «Якщо донедавна думали, куди подіти гноївку, то тепер, використовуючи європейський досвід і новітні методи, наші фахівці знають, як з максимальною користю для майбутнього врожаю використати значну кількість органічного добрива з лагуни», – резюмує Андрій Боліновський.
У компанії «Агропродсервіс» переконані, що застосування передових технологій поліпшить виробничі показники.