Для вдалого фото потрібно побачити, відчути та передати – Максим Огородник
У старших класах школи у нинi 21-рiчного Максима Огородника, який народився у Шманькiвцях Заводської громади на Чорткiвщинi, з’явилося хобi – фотографiя. Вiдтак, у полi зору молодого митця – чудовi краєвиди, архiтектура, словом, все, чим милується сам i хоче подарувати для споглядання людям.
Ше пiд час навчання у мiсцевiй школi вiн захопився iсторiєю. Зацiкавленням до дослiджень минулого вiн завдячує вчительцi iсторiї та географiї Марiї Антонiвнi Вишньовськiй, яка мала унiкальний пiдхiд до кожного учня. Пiд її керiвництвом дiяв iсторико-географiчний гурток «Краєзнавець», який хлопець вiдвiдував.
Разом iз провiдним українським геральдистом Андрiєм Гречилом Максим розробив символiку села Залiсся Заводської громади, яка була затверджена мiсцевою радою 12 вересня 2018 року. Також розробив проект герба i прапора родинного села Шманькiвцi.
Я запитую у Максима Огородника, як вiн прийшов до фотографiї. Хлопець каже, що усе розпочалося з того, як в сiм’ї з’явився Kodak. Справу опанував без наставника. Пiзнiше фотографував на Canon та Nikon 090. Варто також зазначити, що свiтлинописом захоплювався i його батько.
– Пiсля закiнчення школи передi мною постало питання, куди ж iти далi вчитися, – розповiдає Максим Огородник. – Батьки порадили опанувати будiвельну професiю в Чорткiвському вищому професiйному училищi, яке я закiнчив з вiдзнакою. Пригадую, на другому курсi мiй хист до фото помiтив заступник директора з навчально-виховної роботи Михайло Дячок i запропонував висвiтлювати дiяльнiсть навчального закладу. Я вiдгукнувся на пропозицiю. На мiй погляд, для вдалого фото потрiбно побачити, вiдчути та передати. Ще кажуть: «Одне фото мiстить бiльше ста слiв».
Максим Огородник працював фотокореспондентом Чорткiвської районної газети «Голос народу» та випусковим редактором мiсцевого сайту «Чорткiв.City», зараз – фрiлансер. Автор понад 200 публiкацiй на краєзнавчу та журналiстську тематики. Його свiтлини друкують в обласних та всеукраїнських ЗМI. Проiлюстрував кiлькома фото енциклопедичне видання «Тернопiльщина. Iсторiя мiст i сiл», книгу «Таємницi скарбiв Садовських», «Чорткiв. Збагатись емоцiями», «Швайкiвцi у плинi столiть». Мрiє про персональну фотовиставку.
Щодо спiвпрацi з Вiкiпедiєю, то Максим Огородник має диплом у номiнацiї «За найкращу завантажену свiтлину Тернополя» у рамках тематичного тижня «Мiсяць Тернополя», що проводився у 2017 роцi. Згодом, у 2020 роцi, одна з його авторських свiтлин потрапила у топ-100 рейтингу робiт серiї пiд назвою «366-й день України» iнформацiйно-туристичного проекту «Ukrainer».
2014 року вiн регулярно доповнює український роздiл Вiкiпедiї. До повномасштабного росiйського вторгнення в Україну створював сторiнки про вiдомих особистостей краю та України. Зараз бiльше сконцентрований на вiйськовiй тематицi, зокрема працює над сторiнками про українських вiйськовослужбовцiв.
Серед них – боєць «Правого сектору», якому першим серед добровольцiв присвоїли звання «Герой України» з врученням ордена «Золота Зiрка», льотчик, Герой України (посмертно) Олександр Корпан, який похований в Пiдгайцях, вiйськовий льотчик 1-го класу, учень вiдомого аса повiтряного простору, багаторазового переможця авiашоу в Європi, полковника запасу Олександра Оксанченка Юрiй Булавка та iншi.
Галина ВАНДЗЕЛЯК.
Джерело: Свобода плюс Тернопiльщина, №33, 1 червня 2022 р.