Чиновник з’їв хабар: та чи посмакувала йому валюта вирішив суд?
Тернопiльський мiськрайонний суд визнав спiвробiтника Управлiння Державної мiграцiйної служби України у Тернопiльськiй областi винним у корупцiї. Про це повiдомляє «Судовий репортер» iз посилання на вирок вiд 19 квiтня. Обвинувачений працював на посадi головного спецiалiста сектору органiзацiї запобiгання нелегальнiй мiграцiї, реадмiсiї та видворення.
У квiтнi 2019-го вiн начебто пiдбурив громадянку до надання за його посередництва 300 доларiв завiдувачу сектору органiзацiї запобiгання нелегальнiй мiграцiї, реадмiсiї та видворення УДМС України у Тернопiльськiй областi за видачу посвiдки на тимчасове проживання в Українi. Вважається, що вiн не мав метi передавати грошi кому-небудь i хотiв їх присвоїти.
Заяву про злочин подала жiнка, яка приходила в установу допомогти своїм знайомим подати документи на посвiдку про тимчасове проживання. Обвинуваченого вона неодноразово бачила тут знала, що вiн є працiвником мiграцiйної служби, але посада їй вiдома не була. Того дня, побачивши її, попросив пройти за ним. Зайшовши до туалету, посадовець поцiкавився, що вона тут робить та сказав, щоб вона дала йому 300 доларiв, щоб не було проблем iз посвiдкою, а також пояснив, що наступного разу, коли вона буде знову когось приводити, треба давати за кожного по 300 доларiв. У цей час був разом з ними в туалетi був також завiдувач сектору органiзацiї запобiгання нелегальнiй мiграцiї. Пiсля розмови вони вийшли i повели жiнку до кабiнету й сказали їй, що вона не вийде звiдти, поки не дасть грошi. Оскiльки жiнка не мала при собi грошей, то її вiдпустили, домовившись, що вона принесе їх наступного дня. У подальшому жiнка подала заяву в СБУ i грошi принесла через тиждень — спочатку 100 доларiв, а наступного дня ще 200.
Посадовця затримали пiсля передачi другої частини хабара на сходинковому майданчику. Подiя пiдтверджувалась матерiалами НСРД:
— Сто i сто i вчора… (передає грошовi кошти).
— Ага, так.
— Я надiюся, шо там все буде добре…
— Все буде добре.
Однак при обшуку затриманого доларових купюр не знайшли. Хоча на внутрiшнiй частинiй задньої зовнiшньої кишенi чоловiчої сумки за допомогою спецiальної лампи виявлено характерне свiтiння барвника, яким мiтили грошi. На внутрiшнiх поверхнях кишень куртки, на передплiччяi та пальцях лiвої руки також виявлено слiди барвника.
При детальному переглядi вiдеозаписiв фiксацiї слiдчої дiї помiчено поведiнку обвинуваченого, на яку не звернули увагу правоохоронцi. А саме, що обвинувачений, тримаючи якийсь предмет у долонi лiвої руки, швидким рухом кидає його до рота i проковтує. При цьому видно кiлька рухiв мʼязами рота щодо жування цього предмету.
Суд погоджується iз доводами прокурора, що це вiдео разом iз даними НСРД i протоколу освiдування дають розумнi пiдстави вважати, що це були грошi, одержанi вiд заявницi.
Обвинувачений не визнавав одержання грошей. Повiдомив, шо iз заявницею познайомився випадково у будiвлi мiграцiйної служби. Жiнка розповiла, що допомагає iноземцям виготовляти посвiдки на тимчасове проживання i записала його номер телефону. Пiзнiше вона приходила i цiкавилась посвiдкою на проживання для громадянина Туреччини, завжи сама була нiцiатором розмов.
Посадовець заперечив те, що проковтнув долари, кажучи, що довкола постiйно було багато правоохоронцiв i пiд час просвiчування рота будь-яких слiдiв не виявили. Однак пожалiвся, що пiд час слiдчих дiй у нього рiзко почав болiти живiт, через виразку шлунку, що турбувала його i ранiше. На погiршення його стану здоровʼя працiвники правоохоронних органiв не звертали уваги.
Чоловiка визнали винним у шахрайствi (ч.1 ст.190 ККУ) i пiдбурюваннi до закiнченого замаху на надання неправомiрної вигоди службовiй особi, яка займає вiдповiдальне становище (ч. 4 ст. 27 ч. 2 ст. 15 ч. 3 ст. 369 ККУ).
Вiд покарання за шахрайство обвинуваченого звiльнили за строками давностi. Але за пiдбурювання до дачi хабара, якщо вирок вступить у дiю, вiн вiдбуватиме 4 роки позбавлення волi.