Чи врахують потреби людей з інвалідністю в містах на Тернопільщині
Будують тротуар, на якому не проїдеш на iнвалiдному вiзку: мiсцева влада коментарiв не дає. Про це пише 20 хвилин.
У Гусятинi почали будувати новий тротуар, який, за словами мiсцевого активiста, не лише не вiдповiдає державним нормам, але й порушує права маломобiльних груп населення.
Вiн не пiдлаштований для людей з iнвалiднiстю. Мiська влада зайняла мовчазну позицiю, всi звернення безрезультатнi.
Як це пояснює селищний голова та чи дiйсно iгнорує права людей з iнвалiднiстю – читайте у матерiалi.
Українськi мiста, а особливо невеликi й вiддаленi вiд обласних центрiв, не завжди пристосованi для тих, хто вимушений пересуватися на iнвалiдному вiзку. Така наша реальнiсть, i тим не менш, у сучасному суспiльствi мають iснувати рiвнi можливостi для всiх громадян. Людям має бути комфортно знаходитись на вулицi. Та часто права осiб з iнвалiднiстю iгнорують чи не враховують.
У Наказi №154 «Про затвердження Порядку проведення ремонту та утримання об’єктiв благоустрою населених пунктiв» вiд Державного комiтету України з питань житлово-комунального господарства йдеться, що: «не допускається проведення капiтального ремонту об’єктiв благоустрою без створення безперешкодного середовища для осiб з iнвалiднiстю та iнших маломобiльних груп населення вiдповiдно до державних будiвельних норм».
Ремонт повинен обов’язково включати пониження бортового каменю до нульового рiвня в мiсцях перетину пiшохiдних шляхiв (тротуарiв) iз дорогами, встановлення попереджувальних тактильних елементiв з конусоподiбними або круглими рифами перед виїздом на проїзну частину, де здiйснили будiвельнi роботи тощо.
Та на всi цi вимоги при створеннi нового тротуару у Гусятинi – на вулицi Євгена Коновальця та вулицi Богдана Лепкого, не зважають, розповiдає активiст Iван Космина. Чоловiк був депутатом селищної ради VII скликання, тому знає, якi етапи має пройти будiвництво, аби воно здiйснювалось у межах правового «поля».
– Спочатку на сесiї мають прийняти рiшення про виготовлення проєктно-кошторисної документацiї на об’єкт будiвництва. Потiм виконується сам проєкт, який враховує державнi будiвельнi норми (ДБН) та має пройти вiдповiдну експертизу. Далi його знову затверджують на сесiї, голова громади ставить пiдпис, i лише опiсля визначається пiдрядник i стартують будiвельнi роботи. А проєкту на тротуар у Гусятинi робiтники не мають. Отже, мiсцева влада собi будує що хоче i як хоче! – обурюється пан Iван.
Добивається справедливостi
У чому суть порушень будiвельних норм? За словами Iвана Космини, новий тротуар не роблять з пониженням «до нуля», на рiвнi асфальту. Зависоким будують i бордюр мiж тротуаром i дорогою. Iван Космина сам пересувається на вiзку i запевняє нас, що людям з iнвалiднiстю не вдасться подолати цю дiлянку, адже є великий ризик випасти з колiсного крiсла. Також має бути тактильна плитка для незрячих осiб, аби вони не травмувались. Та вона взагалi вiдсутня!
Є ще безлiч нюансiв, прописаних у законодавствi, якi стосуються пересування маломобiльних груп населення. Але їх у Гусятинi нiхто не бере до уваги, додає Iван Космина. Ба бiльше, робiтники, якi будують тротуар, не можуть розшифрувати абревiатуру ДБН. Про це активiст написав у своєму дописi на Фейсбук-сторiнцi.
Iван Космина сам багато рокiв пересувається на iнвалiдному вiзку
– Коли моя мама запитала у них: «Чи вiдповiдає тротуар нормам ДБН’?», їй вiдповiли: «Приблизно має бути добре, ми ще тут заллємо». Нi, не буде добре! Чому чиновники нiяк не реагують на самовiльне будiвництво i на порушення прав людей з iнвалiднiстю? Адже це справжня дискримiнацiя! – скаржиться чоловiк.
Конфлiкт нiяк не вирiшується, адже депутати i голова селищної ради зайняли мовчазну позицiю. Вони не реагують на звернення, а проблеми, на якi скаржиться чоловiк, називають просто «полiтичним замовленням». Та активiст не зупиняється i продовжує шукати справедливiсть. Вiн звернувся в обласну прокуратуру, його перенаправили у Чорткiвський вiддiл, i там пообiцяли розiбратися з питанням будiвництва. Також пан Iван надiслав листа Уповноваженому Верховної Ради з прав людини з проханням вiдреагувати на будiвництво тротуару. Нещодавно з ним зв’язався представник Уповноваженого i повiдомив, що звернення активiста вже взяли на розгляд.
Новий тротуар на вулицях Коновальця та Лепкого – це не виняток. Гусятинська влада систематично порушує державнi будiвельнi норми, переконує Iван Космина. Зокрема, наводить ще один приклад. Вулиця Лук’яновича у мiстi, додає вiн, зроблена взагалi без тротуару. Це пряме порушення прав людей з iнвалiднiстю! Коли особа на iнвалiдному вiзку прямує цiєю дорогою, то мусить обминати «лежачих полiцейських» i виїжджати на середину шляху, де рухаються автiвки. Вона ризикує життям!
Комiтет доступностi iснує на паперах
I допоки влада у Гусятинi розводить руками, Iван Космина робить усе, аби люди з iнвалiднiстю у мiстi почувалися зручно. Зокрема, там плачевна ситуацiя з пандусами (дорiжки для перемiщення колiсних транспортних засобiв). Ще у 2019 роцi «20 хвилин» розповiдали, що чоловiк за кошти з власного гаманця встановив пандус у районнiй лiкарнi. Допоки вiн був депутатом селищної ради, збудували його i на стадiонi. Також з iнiцiативи пана Iвана пандус та два мiсця для парковки осiб з iнвалiднiстю з’явились бiля мiсцевої полiклiнiки. Цi заїзди не призначенi для нього одного, як часто ображає активiста мiсцева влада, наголошує Iван Космина. Пандуси потрiбнi маломобiльним групам населення, аби безперешкодно рухатись, могти потрапити у державнi установи, лiкарнi, магазини…
– Я живу у селi i не так часто буваю в Гусятинi. Але коли їду туди, мене звiдусiль оточують численнi порушення прав людей з iнвалiднiстю. У нашiй громадi є багато жителiв, якi мають iнвалiднiсть, та бiльшiсть мовчить про це. А я хочу, аби вони жили повноцiнним життям, виходили на вулицю i не вiдчували дискомфорту, який створюють чиновники! Хочу це змiнити! – каже активiст.
Активiст додає, що не раз звертався до керiвництва громади щодо створення комiтету доступностi, але прохання враховувати права людей з iнвалiднiстю вони iгнорували i продовжують це робити. У селищнiй радi беруть до уваги звернення громадян лише на паперi, а обiцянки не виконують роками.
«Повiдомляємо, що готується на розгляд виконавчого комiтету Гусятинської селищної ради Положення про комiтет забезпечення доступностi iнвалiдiв та iнших маломобiльних груп населення до об’єктiв соцiальної й iнженерно-транспортної iнфраструктури» – така вiдповiдь на лист вiд селищного голови прийшла Iвану Косминi ще у квiтнi 2021 року. А у липнi ми писали матерiал на цю тему, i тодi голова громади Степан Карпо пообiцяв нашiй журналiстцi: «Найближчим часом на виконкомi створять комiтет доступностi. Комiтет, наголошую, буде створено якнайшвидше. Ми будемо закривати проблемнi мiсця. Цей комiтет мав вирiшувати всю нюанси, якi перешкоджають в доступностi громадян з iнвалiднiстю. Та його у Гусятинi немає до тепер, зауважує Iван Космина!
«Стараємось, щоб було добре всiм»
Ми хотiли дiзнатися в очiльника громади Степана Карпо, хто проводить роботи з будiвництва нового тротуару у мiстi, чи законне воно i чи вiдповiдає державним будiвельним нормам. Чи має виконавець робiт належну проєктно-кошторисну документацiю i чи враховують iнтереси людей з iнвалiднiстю при будiвництвi? Ще планували поцiкавитись, яка доля комiтету доступностi, адже минуло майже 2 роки. Та вiдповiдей вiд Гусятинського селищного голови i його офiцiйної позицiї так i не вдалось почути.
Степан Карпо навiдрiз вiдмовився коментувати будiвництво тротуару i звернення Iвана Космини.
– Не коментую це! Можна вiдкрити Фейсбук i глянути, що товариш Космина по кожному кроку мiсцевої влади має претензiї. Я спростовувати нiчого не хочу. Не хочу опускатися до такого рiвня… Мушу робити свою роботу, а спростовувати нiчого не буду, – так пояснив власне рiшення журналiстцi.
Ми попередили селищного голову – вкажемо у статтi той факт, що вiн вiдмовляється вiд коментарiв.
– Будь-ласка, ви маєте на повне право! Я радо буду читати вашу статтю! – вiдповiв Степан Карпо.
На завершення розмови чоловiк запросив нас у Гусятин, пообiцявши розповiсти про його проблеми, щоб журналiсти зробили висновки. Мовляв, пояснювати позицiю влади по телефону – нерозумно.
– Приїдьте до нас у гостi, я вам все покажу. Глянете, як ми працюємо. А коментувати я нiчого не збираюся. На Великдень буде результат будiвництва тротуару. Всяке є у Гусятинi, i ми стараємось, щоб було добре всiм – неважливо, чи людина має iнвалiднiсть, чи нi, – завершив голова громади.
ф