Чи безпечні атракціони та гойдалки у парках Тернополя?
Чому колесо огляду вийшло з ладу?
Журналісти дiзнались, чи проходив експертизу атракцiон, який в народi називають «чортовим колесом». А також з’ясували, хто вас рятуватиме у випадку надзвичайної подiї чи знеструмлення, як напередоднi сталось у парку Нацвiдродження.
Що вiдомо про дiтей, якi «зависли» на годину на висотi у знерухомленiй кабiнi? I чи можна у подiбних випадках вимагати компенсацiї, пояснила адвокатка.
Двоє дiтей «зависли» у повiтрi на оглядовому колесi у парку Нацвiдродження у Тернополi. Їх майже через годину зняли рятувальники.
Журналісти «20 хвилин» дiзнавались, наскiльки давнi атракцiони у парках мiста i чи катання на них є безпечним. Як з’ясували журналiсти, випадок, коли колесо виходить з ладу i на ньому застрягали люди, стається в Тернополi не вперше. То хто перевiряє справнiсть i несе вiдповiдальнiсть за життя i безпеку людей? А також поцiкавились в адвокатки, чи можна вимагати компенсацiї, якщо потрапили в неприємнiсть пiд час вiдпочинку на атракцiонах.
Годину «провисiли» у повiтрi
На атракцiонi «Оглядове колесо», що у парку Нацiонального вiдродження, нагадаємо, 28 серпня застрягли люди, повiдомила постiйна читачка «20 хвилин» Наталя.
Колесо зупинилось, людей, якi були на гойдалцi, знiмали рятувальники, — повiдомила панi Наталя. Речник головного управлiння ДСНС в областi Сергiй Данiлiн пiдтвердив iнформацiю про iнцидент.
— У парку Нацiонального вiдродження внаслiдок припинення електропостачання вiдбулася зупинка оглядового колеса, — повiдомив 28 серпня Сергiй Данiлiн. — У зв’язку з чим на ньому застрягли двоє дiтей. Вiдновити електропостачання «колеса» не можуть вже бiльше як пiв години.
На прохання директора парку для рятування дiтей о 18.57 год. до мiсця подiї направлено автодрабину та рятувальникiв. О 19.22 год. дiтей успiшно зняли та передали батькам.
Як з’ясували журналісти, обоє дiтей, що застрягли на колесi, — з Романiвки, що неподалiк Тернополя. Один 2004 р.н., iнша — 2006-го. Ми намагались зв’язатись з мамою одного з дiтей, неодноразово телефонували протягом двох днiв, але жiнка так на зв’язок iз журналiстами не вийшла. Ми хотiли поцiкавитись, чому опинились у парку того дня, як зараз почуватимуться дiти i чи вимагатимуть якоїсь компенсацiї за добрячу порцiю отриманого адреналiну. Якщо мама таки знайде час для розмови iз журналiсткою i ми отримаємо вiдповiдi на свої питання, опублiкуємо це.
Чому так сталось i чи справна гойдалка?
Що насправдi сталось з атракцiоном i хто мав рятувати людей, ми поцiкавились у мiськрадi.
— Зупинка атракцiону «Круговий огляду» зумовлена аварiйною ситуацiєю на електромережi Тернопiльського мiського РЕМ, — повiдомила речниця мiськради Мар’яна Зварич. — Завiдувач парку одразу проiнформував їх аварiйну, проте, напевно, iз складнiстю поломки вiдновити одразу електропостачання їм не вдалося.
Електроенергiю подали орiєнтовно о 20.00 год., запевнила речниця.
— Даний атракцiон пройшов експертизу, а також статистичне та динамiчне випробування 4 травня 2023 р., — повiдомила Мар’яна Зварич. — Вказану експертизу проводило спецiалiзоване пiдприємство ДП «Тернопiльський експертно-технiчний центр держпрацi». Зупинка колеса вiдбулася не з технiчних причин чи поломки якихось елементiв колеса огляду, а через вiдсутнiсть електроенергiї.
Ще першого червня на сайтi мiськради з’явилось повiдомлення, що у тернопiльському парку Нацiонального вiдродження запрацював ще один атракцiон – «Колесо огляду». I там теж йшлось про зауваження щодо аварiйної зупинки пiд час вимкнення електрики.
— Як зазначає керiвник КП «Об’єднання паркiв культури i вiдпочинку м. Тернополя» Микола Ткач, цей атракцiон пройшов вiдповiднi обстеження й перевiрку усiх елементiв, конструкцiй, — йдеться на сайтi мiськради. — Були зауваження щодо аварiйної зупинки пiд час вимкнення електроенергiї, якi працiвники комунального пiдприємства уже усунули. Так, розроблено механiзм, який у випадку вiдсутностi свiтла, дозволить безпечно опустити людей на землю.
Атракцiон отримав експертний висновок i акти про готовнiсть до початку роботи вiд фахiвцiв ДП «Тернопiльський експертно-технiчний центр Держпрацi». Вартiсть катання на атракцiонi – 40 грн за цикл 5 хв., повiдомляли у мiськрадi.
— У випадку повiтряної небезпеки робота атракцiону буде припинена та вiдвiдувачi мають пройти у безпечне мiсце, зокрема, укриття, сховища тощо, — повiдомили у мiськрадi. — Пiсля вiдбою повiтряної тривоги, якщо вiдвiдувачi недоотримали сеанс, вони можуть вiдвiдати атракцiон ще раз iз збереженим квитком.
Загалом цього лiта у парку Нацiонального вiдродження для вiдвiдувачiв працюють ще дев’ять атракцiонiв, а саме: «Юнга», «Ромашка», «Дитячi каруселi», «Сюрприз», «Грибок», «Веселi гiрки», «Берiзка», «Клоун».
Скiльки рокiв гойдалкам у парку?
Сам парк Нацвiдродження заклали 1978 року, писали ранiше «20 хвилин». Його створювали «методом народної будови» — залучали робiтникiв та студентiв.
За радянських часiв вiн звався «Комсомольським». Однак коли Україна здобула незалежнiсть – парк перейменували.
Найсучаснiший майданчик у цьому парку – iнклюзивний майданчик. Всi iгровi елементи пристосованi для дiтей з iнвалiднiстю. На карусель чи iгровий комплекс можна заїхати на iнвалiдному вiзку. Також є навчальнi елементи. Однак деякi вже понищенi. Хтось вкрав молоточок для ксилофону. Навчальний стенд для мови жестiв брудний. Iгровий комплекс в написах. Майданчик має м’яке покриття зi штучної трави.
Бiля атракцiонiв є ще один дитячий майданчик. Там – ще гiрка, гойдалки, пiсочниця. Безпечного м’якого покриття немає. Ранiше на майданчику лежало кiлька бетонних плит, через якi можна було спiткнутися. Їх нарештi забрали.
Є також i платнi розваги. У парку працюють атракцiони. Коштують вони вiд 25 до 45 гривень. Є каруселi, гойдалки, веселi гiрки, колесо огляду. Майже всi — з радянських часiв.
Сам атракцiон «Оглядове колесо» був виготовлений у 1976 роцi, повiдомив «20 хвилин» Микола Ткач. Iнформацiї щодо встановлення його у парку Нацвiдродження i початку роботи керiвник КП «Об’єднання паркiв культури i вiдпочинку м. Тернополя» не має, але припускає, що атракцiон працює вiдтодi, вiдколи вiдкрили парк, а це 1978 рiк.
Щороку проходять експертизу
— Щороку, перед початком сезону, всi атракцiони проходять експертизу в Тернопiльському експертному центрi, i фахiвцi дають свiй висновок, чи можуть вони працювати, чи нi, — каже Микола Ткач. — Цей випадок (коли в повiтрi на годину зависли дiти, — прим. авт.) не має нiчого спiльного iз несправнiстю гойдалки. Є атракцiони, якщо би вони були несправнi чи не вiдповiдали критерiям, i експертний центр надав про це висновки чи зауваження, запускати його в жодному разi не можна, вiдповiдальностi на себе нiхто не братиме – бо це життя i безпека людей.
Оглядове колесо цього року пройшло випробування, його завантажували мiшками iз пiском, тестували i все працювало, — колесо i далi є справним. Просто аварiйно вибило свiтло, запевняє Микола Ткач.
Сезон триватиме до осенi, все залежить вiд погоди i ситуацiї в країнi. I в Об’єднаннi паркiв кажуть, що до можливого блекауту-2023 роки сезон завершить вже свою роботу. Тому вимкнення свiтла i виникнення аварiйних ситуацiй у зв’язку зi знеструмленням бiльше не загрожує.
— Щодо порятунку людей, у випадку надзвичайних ситуацiй, в мiської ради є укладена угода з рятувальниками, — запевнив Микола Ткач. — Не перший раз знiмають людей з колеса… Через нестабiльну ситуацiю минулого року атракцiон не працював. А рокiв два тому було подiбне. I все через аварiйне знеструмлення.
5 травня у тернопiльському парку Сопiльче теж вiдкрився весняно-лiтнiй сезон атракцiонiв. Тут працюють сiм рiзних видiв розважальних локацiй, тож вiдвiдувачi зможуть обрати для себе те, що їм до вподоби, повiдомили на сайтi мiськради.
Зокрема, на територiї парку працюють такi атракцiони: «Берiзка», «Сонечко», «Автодром», «Карнавал», «Дитяча залiзниця», «Дзвiночок», потяг «Гусениця». Щодо вартостi, то цьогорiч вона складає вiд 25 грн до 50 грн. На атракцiонi «Берiзка» дiти до 3-х рокiв обслуговуються безкоштовно.
12 травня у парку Нацiонального вiдродження для вiдвiдувачiв запрацювали дев’ять атракцiонiв, а саме: «Юнга», «Ромашка», «Дитячi каруселi», «Сюрприз», «Грибок», «Веселi гiрки», «Берiзка», «Клоун».
Бiля острова «Чайка» та на пляжi «Циганка», що у парку iм. Тараса Шевченка, доступнi також воднi велосипеди. Час катання складає 30 хв. та 1 год.
— Перед новим весняно-лiтнiм сезоном усi атракцiони пройшли експертне обстеження фахiвцями Тернопiльського експертно-технiчного центру Держпрацi та отримали вiдповiднi сертифiкати безпеки i допущенi до експлуатацiї, — запевнили у мiськрадi. — Просимо бути обачними, вiдвiдуючи атракцiони, та дотримуватися усiх вимог безпеки з метою уникнення травм.
Чи можна вимагати компенсацiю?
Вимагати чи нi у подiбних випадках компенсацiї чи позиватись до суду — i чи реально виграти процес, «20 хвилин» поцiкавились в адвокатки Марiї Бочан.
— Всi питання i претензiї можуть бути до управлiння ЖКГ мiськради, оскiльки в пiдпорядкуваннi цього управлiння знаходиться також паркове господарство мiста, — зазначила Марiя Бочан. — Хто винен — мають встановлювати фахiвцi, адже «Оглядове колесо», як зазначають у мiськрадi, в даному випадку зупинилось через аварiйну ситуацiю.
I цю ситуацiю не можна спрогнозувати навiть за повної технiчної справностi атракцiону. — Якщо батьки дiтей матимуть намiр з’ясовувати причину, нехай звертаються до управлiння ЖКГ для проведення внутрiшнього розслiдування цiєї подiї, — радить Марiя Бочан. — Треба з’ясувати всi моменти: скiльки часу дiти перебували на знерухомленому атракцiонi, чи справдi там отримали стрес, тому коментувати, поки ми не знаємо цих деталей, про стягнення моральної шкоди неможливо. Хiба вимагати для себе додаткових бонусiв у виглядi, скажiмо, абонемента на катання.
А якщо у вiдвiдувачiв атракцiонiв, скажiмо, є астма чи суттєвого погiршився стан здоров’я через iнцидент на гойдалцi, а причиною була таки несправнiсть атракцiону, тодi вже можна позиватись до суду.