Чого варто остерігатись при проблемах із підшлунковою розповіли тернопільські медики
Кажуть, якщо тягне в боці, можуть бути проблеми з підшлунковою. Що це за орган такий і навіщо нам потрібен жителям Тернопілля розповіли фахівці Тернопільського обласного лабораторного центру Міністерства охорони здоров’я.
Підшлункова залоза – орган травної системи, розташований в черевній порожнині, за шлунком.
Головні функції підшлункової:
– Вироблення гормону інсуліну. Він регулює рівень глюкози в крові.
– Виробництво ферментів, які беруть участь у перетравленні їжі, при їх нестачі або відсутності їжа проходить через організм транзитом.
Підшлункова працює без збоїв, поки людина
- Раціонально харчується: не зловживає алкоголем, жирною і солодкою їжею.
- Не травмує черевну порожнину.
Якщо одна з цих умов порушується – виникає панкреатит (запалення підшлункової залози).
Симптоми гострого панкреатиту – нестерпний біль, що виникає у верхній частині живота або з лівого, або з правого боку і поступово оперізує живіт і спину, інтоксикація (нудота і блювота, яка не приносить полегшення, – один з головних симптомів панкреатиту) і нетравлення їжі. Гострий панкреатит часто називають «празною» хворобою – він виникає через переїдання, що часто трапляється в свята.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ріст інфекційних захворювань прогнозують на Тернопільщині медики
Панкреатит буває не тільки гострий, але і хронічний.
Причин у хронічного панкреатиту дві – чоловіча (алкоголь) і жіноча (камені в жовчному міхурі). Ще одна категорія хворих – забезпечені люди, які дозволяють собі щодня приймати міцні якісні спиртні напої під висококалорійну закуску. Після кожної надмірної трапези розвивається запальний процес і підшлункова залоза збільшується в розмірах, тисне на протоки. Порушується проходження панкреатичного соку, і виникає хронічний кальцифікуючий панкреатит.
При хронічному перебігу хвороби тупі ниючі болі супроводжуються відрижкою, нудотою, здуттям живота, а на пізніх стадіях хвороби, коли запалення зачіпає і нервові волокна, больовий синдром стає постійним.
Якщо пацієнт з гострим панкреатитом неминуче опиняється в лікарні, то до хронічного пацієнти зазвичай намагаються притерпітися. Подібна терплячість може закінчитися, на жаль, раком підшлункової залози – одним з найпідступніших онкологічних захворювань. Доведено, що хронічне запалення провокує мутацію і переродження клітин підшлункової залози. Особливість раку підшлункової в тому, що він навіть на початковій стадії дає обсіменіння (метастазування) всього організму.
Тому лікувати хронічний панкреатит потрібно обов’язково. Зазвичай при такому діагнозі лікар призначає препарати для полегшення болю і ферменти, якщо підшлункова залоза виробляє їх мало. Іноді хворому потрібно інсулін, щоб регулювати рівень глюкози в крові. І найголовніше – дієта, яка рятує від рецидивів хвороби. Пацієнту з діагнозом «хронічний панкреатит» обмеження в харчуванні залишаються на все життя.
Дієта для підшлункової
дозволено:
відварні і запечені овочі (картопля, цвітна капуста, морква, кабачки, гарбуз, буряк, зелений горошок), фрукти і ягоди – протерті, запечені, птиця, риба, крупи, кисломолочні продукти, білкові омлети, нежирні м’ясо.
заборонено:
горіхи, гриби, бобові, міцні бульйони, жирні, гострі, кислі страви, ковбаса, сосиски, субпродукти, копченості та соління, ікра, цитрусові, кислі ягоди, фрукти, чорний хліб, пшоно, свіжа випічка, торти, шоколад, морозиво, алкоголь, квас, кава, газовані напої.