Бізнесмен Мазепа – організатор схеми відчуження земель Київської ГЕС
Про це заявляє Державне бюро розслідувань
18 сiчня працiвники ДБР спiльно з Нацполiцiєю пiд час спроби виїзду за кордон затримали бiзнесмена Iгоря Мазепу, який є органiзатором схеми протиправного заволодiння землями, на яких розташованi гiдротехнiчнi споруди Київської ГЕС
Про це повiдомляє ДБР.
Окрiм засновника iнвестицiйної компанiї Concorde Capital Мазепи, який є органiзатором злочинної схеми, також в рiзних регiонах України затриманi ще три учасники злочинної органiзацiї, у тому числi брат органiзатора.
Фiгуранти затриманi на пiдставi статтi 208 КПК України.
29 листопада 2023 року ДБР спiльно з Нацполiцiєю України викрили та затримали учасникiв злочинної органiзацiї, якi протиправно заволодiли понад 7 га землi, на яких розташованi гiдротехнiчнi споруди Київської ГЕС.
До злочинної органiзацiї входило майже два десятки фiгурантiв, зазначають правоохоронцi. Серед них вiдомi iнвестори у сферi будiвництва елiтного житла, їхнi помiчники, юристи, архiтектори, землевпорядники, iншi квалiфiкованi спецiалiсти та представники держорганiв.
“Вони дiяли в iнтересах декiлькох забудовникiв. Використовуючи прогалини у правовому статусi дiлянок, органiзатори через корупцiйнi зв’язки у держорганах оформлювали їх як землi сiльгосппризначення, що дозволяло видiляти цi дiлянки громадянам України”, – пояснили в ДБР.
Натомiсть iншi учасники пiдшукували через соцiальнi мережi “пiдставних осiб”, якi за грошi погоджувались пiдписати документи щодо видiлення їм землi у приватну власнiсть. Бiльшiсть з них були студентами столичних навчальних закладiв, якi були введенi в оману та погодилися на пропозицiю через скрутне матерiальне становище, зазначили у бюро.
За даними слiдства, надалi виконавцi вiд iменi “пiдставних осiб” пiдписували низку документiв для оформлення права власностi на земельнi дiлянки. Потiм вони “перепродавали” землю представникам вiдомих на Київщинi забудовникiв елiтної нерухомостi, якi й замовили та профiнансували незаконну схему.
За такою схемою протягом 2020-2021 рокiв органiзатори та учасники злочинної органiзацiї заволодiли землями державної власностi, якi вiднесенi до земель водного фонду, та розташованi на гiдроспорудах стратегiчної Київської ГЕС.
Правоохоронцi заявляють, що реалiзацiї злочинної схеми сприяли дiї окремих посадовцiв органiв Держгеокадастру, якi перевищили свої службовi повноваження пiд час прийняття рiшень, щодо видiлення земельних дiлянок.
У листопадi 2023 року було повiдомлено 8 пiдозр за статтями 255 (Створення, керiвництво злочинною спiльнотою або злочинною органiзацiєю, а також участь у нiй), 233 (Незаконна приватизацiя державного, комунального майна), 209 (Легалiзацiя (вiдмивання) майна, одержаного злочинним шляхом) КК України.
Учасникам злочинної органiзацiї загрожує покарання до 12 рокiв позбавлення волi з конфiскацiєю майна. Досудове розслiдування триває.
В iнвесткомпанiї Мазепи прокоментували затримання
Пресслужба компанiї Concorde Capital заявила, що затримання Мазепи пов’язане з його публiчною позицiєю щодо посилення тиску з боку правоохоронних органiв на власникiв українського бiзнесу.
“Маємо справу з найбiльшим ударом по iнвестицiйному ринку України за всю iсторiю Незалежностi. Сьогоднi засновник Concorde Capital Iгор Мазепа був затриманий працiвниками ДБР та полiцiї. Силовики дiяли протизаконно та агресивно, допустили всi можливi процесуальнi порушення в ходi серiї обшукiв: не допустили адвокатiв, вилучали всi без розбору документи i особистi кошти працiвникiв компанiї, обшукали офiс компанiї без ухвали суду та з виламуванням дверей. Компанiя вже готує звернення до керiвництва держави щодо тиску на компанiю та знищення силовиками iнвестицiйного клiмату в Українi. Це звернення планують пiдписати власники сотень великих бюджетоутворювальних українських компанiй. Питання по тиску на Iгоря Мазепу починає вже виходити далеко за межi слiдчих дiй, розпочатих правоохоронцями, як тiльки Iгор Мазепа не побоявся заявити на всю країну про корумпованiсть силових структур та про створення антирейтингу недобросовiсних правоохоронцiв”, – заявили в Concorde Capital.
У компанiї заявили, що при iнкримiнованих Мазепi збитках у 7 млн грн встановили заставу 700 млн, а його брату 500 млн.
“Зауважуємо, що затримали власника котеджного мiстечка, а не когось з держслужбовцiв, який нiбито видiляв землю не за законом”, – додали в Concorde Capital.
Заява Мазепи
Бiзнесмен прокоментував три пункти у справi, вiдкинувши версiю присутностi “росiйського слiду” в його дiяльностi, заявивши, що вiн не видiляв нiкому жодних земельних дiлянок, а також обурився розмiром застави, яку просять прокурори.
“По сутi справи. Перше, iз “росiйського слiду” в цiй справi – хiба що деякi росiйськi слова, якi я почув при затриманнi. Але то на їх совiстi.
Друге, пiдозра стосується видiлення якоїсь земельної дiлянки на 2,4 га. Хтось там порахував, що ця операцiя завдала збиткiв державi на 7 мiльйонiв гривень. Кажуть, видiлили з порушенням законодавства. Чому прийшли до мене – не ясно, бо я нiкому нiяких державних дiлянок не видiляв. Вiдповiдi на питання, чи затримали тих, хто видiляв, я не отримав.
Третє, прокурори просять як запобiжний захiд для мене заставу в розмiрi 700 млн грн. Не 700 грн, не 700 тис. грн, а 700 млн грн. I ще 500 млн грн за мого брата. Тобто, як мiнiмум 1,2 млрд грн за справу, де нiбито збитки становлять 7 млн грн”, – написав Мазепа у фейсбук.
Довiдково. Стаття 62. Особа вважається невинуватою у вчиненнi злочину i не може бути пiддана кримiнальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку i встановлено обвинувальним вироком суду. Нiхто не зобов’язаний доводити свою невинуватiсть у вчиненнi злочину.
У четвер, 18 сiчня, в пунктi пропуску “Шегинi” на українсько-польському кордонi затримали українського бiзнесмена, засновника iнвесткомпанiї Concorde Capital Iгоря Мазепу. Одночасно в компанiї вiдбулися обшуки.
Раніше видання повідомляло, що: Найбільшому постачальнику Міноборони Ігорю Гринкевичу, його сину Роману та ще трьом керівникам підконтрольних їм компаній оголосили підозри: