Аби вшанувати полеглих захисників з Тернопільщини – “Книга памʼяті Тернопільщини. Герої російсько-української війни”
У Тернопiльському прес-клубi презентували мультимедiйний проєкт «Книга пам’ятi Тернопiльщини. Герої росiйсько-української вiйни». Вiн передбачає збiр, опрацювання, документування та поширення матерiалiв про уродженцiв нашого краю, якi загинули в боях з 2014 року.
Команда проєкту черпає вiдомостi з рiзних джерел, спiлкується з родинами полеглих, налагоджує спiвпрацю з територiальними громадами, де проживали бiйцi, що поклали життя за Україну, релiгiйними, полiтичними, волонтерськими, громадськими органiзацiями.
«Уся iсторiя українського народу базується на боротьбi за свою незалежнiсть, тож цей проєкт має велике iсторичне й освiтнє значення, – каже його продюсер Тарас Савчук. – Також вiн особливий тим, що є мультимедiйним – включає створення i наповнення сайту, видання книжки та зйомку вiдеоiсторiї про кожного iз загиблих Героїв.
Задум створити «Книгу пам’ятi» виник ще у першi мiсяцi пiсля повномасштабного вторгнення росiї на українськi територiї, а з лiта 2023 року ми розпочали створення та наповнення сайту. Iдея не є новою, такi iнiцiативи започаткованi на загальноукраїнському рiвнi, але жодного локалiзованого проєкту, який стосується конкретної областi, наразi нема. Наша iсторiя споконвiкiв базується на Героях – людях, якi тримають все на своїх плечах, захищають країну, вiдвойовують нашi права i свободи».
Наразi задокументовано матерiали, що стосуються перiоду з 2014 року до початку повномасштабного вторгнення.
«Буде зiбрано повну iнформацiю про Героїв – їх бiографiчнi данi, обставини загибелi, мiсця поховання, нагороди, увiковiчення пам’ятi, фотографiї, – зазначає головний редактор проєкту Володимир Андрiїшин. – Планується наповнення спецiального тематичного сайту «Книга пам’ятi» (https://bookofmemory.te.ua/), який уже створено i запущено; виготовлення вiдеоролика про кожного з Героїв; видання кiлькох томiв книги «На щитi», примiрники якої будуть безоплатно переданi родинам загиблих, бiблiотекам краю, вони можуть бути використанi громадськими i волонтерськими органiзацiями та педагогiчними установами у вiйськово-патрiотичнiй роботi».
За його словами, друкована книжка – матерiальне вiдображення пам’ятi. Вона буде зберiгатися у сiмейнiй бiблiотецi, i мама колись покаже дитинi розповiдь про батька, бабуся – про дiда. Дитина в дорослому вiцi покаже вже своїм дiтям – тата, дiдуся, i це невеличка частинка формування iдентичностi нацiї.
«Переглянути сайт проєкту уже можуть всi охочi, – розповiв технiчний редактор Роман Лучка, – доступнi фiльтри для пошуку полеглих воїнiв. Героя можна шукати по iменi, бригадi, громадi. Можна переглянути сторiнки побратимiв, якi загинули у той же перiод. На сторiнцi Героя є обставини загибелi, звання воїна. Вказано, в яких бригадах служив, якi нагороди отримав тощо. Окрiм загальної iнформацiї, є також фото захисника, свiтлини з похорону та пам’ятникiв, пам’ятних дошок, що були встановленi».
Перший етап роботи завершено. Тепер триває робота над матерiалами, що стосуються перiоду пiсля початку повномасштабного вторгнення росiї. Готується до видання перший том книги «На щитi». Видання буде кiлькатомне, а сайт наразi працює у тестовому режимi, всi бажаючi можуть переглянути розмiщенi там матерiали та за необхiдностi повiдомити, якщо є якiсь помилки, щоб можна було оперативно внести правки.
«Книгу будемо верстати таким чином, що потiм зi сторiнок можна було зробити стенди або плакати, – додає Тарас Савчук. – Запрошую усiх до спiвпрацi (контактнi данi зацiкавленi зможуть знайти на сайтi проєкту), адже збереження пам’ятi про загиблих Героїв – це наш спiльний обов’язок i це найменше, що ми можемо зробити для їх вшанування».
Галина ВАНДЗЕЛЯК
Видання СВОБОДА.