Про основні психологічні чинники, що впливають на скоєння ДТП, розповіли тернополянам
Знизити аварійність на дорогах — одна із пріоритетних задач правоохоронців, зокрема і на Тернопільщині. Саме тому поліцейські психологи виділили окремі психологічні чинники, що впливають на скоєння дорожньо-транспортних пригод, травмування, а інколи і втрату життя.
ДОСВІД. Людину, яка закінчила водійські курси та отримала посвідчення, називати водієм зарано, вона повинна, як мінімум, декілька років провести за кермом, щоб отримати певний досвід і вважатись справжнім кермувальником. Звичайно, кожен із нас таких водіїв знає, тож при нагоді додатково порадьте їм не перевищувати швидкості, бути уважними при керуванні у населених пунктах, вкотре зазначте про відповідальність за своє життя і здоров’я інших. Якщо ж ви їдете поруч, не відволікайте недосвідченого водія, не залучайте його до затяжних та емоційних бесід, не сперечайтесь, застережіть від розмов по мобільному телефону під час керування автомобілем.
НЕВИПРАВДАНИЙ РИЗИК. Доволі часто, учасники дорожнього руху через власну «безпечність» не усвідомлюють наслідків спонтанних рішень. Перед здійсненням маневру, чи перетині вулиці на короткий час сконцентруйтесь на обстановці, яка навколо Вас, подумайте чи достатній ресурс вашого авто для маневру, про погодні умови які є на даний час та на конкретній ділянці. Якщо ж ви пішохід пам’ятайте – у багатьох випадках при ДТП за участю пішоходів винен сам пішохід. Навчіться сприймати автомобіль як серйозну небезпеку для свого здоров’я. Подумайте, наприклад, над тим, що авто відразу неможливо зупинити в зимовий період чи під час дощу. Врахуйте, що Ваша увага та зосередженість різко знижуються при використанні навушників із ввімкненою музикою або при повному «зануренні» в улюблені соціальні мережі у вашому смартфоні прямуючи вулицею.
СПРИЙНЯТТЯ. Окремою темою надмірної безпечності пішоходів чи велосипедистів, можна вважати не використання у темний час доби світловідбивачів. Більшість людей просто не усвідомлюють, що сприйняття водієм інших учасників дорожнього руху у нічний час в рази гірше ніж удень. Уявіть себе за кермом автомобіля під час туману чи нічної подорожі, та спробуйте спрогнозувати свою поведінку, як водія, коли раптово перед вашим авто з’являється людина. Відчуваєте емоції…. Якщо Ви турботливі батьки, а Ваша дитина ходить до школи рано-вранці, коли ще темно, а повертається з секцій пізно ввечері, то вам, насамперед, слід потурбуватися про її безпеку на дорозі! Закріплюйте на одязі та аксесуарах дитини підвіски, значки, нарукавні пов’язки, браслети-нашивки та наклейки із світло-відбиваючими властивостями.
ЕМОЦІЙНА СТІЙКІСТЬ. Кожен водій повинен мати самовладання і повний контроль своїх емоцій. Звичайно, бути спокійним за кермом — не означає розслабленість і сповільненість реакції. Емоційний спокій, відсутність надмірної роздратованості, стурбованості — це запорука успішної їзди! Не панікуйте, якщо вам сигналять звуком або блимають світлом фар, будьте пильними і обережно виконуйте свій маневр. На дорогах виникають ситуації з використанням нецензурної лайки та образливих жестів, будьте незворушні і не вступайте в суперечку з такими малоосвіченими та невихованими людьми. Якщо під час Вашого руху відбулась неприємна телефонна розмова, зупиніться, озирніться довкола, згадайте якусь щасливу подію із свого життя чи завітайте до найближчої автозаправки щоб випити чаю. Пам’ятайте, що усі життєві труднощі носять лише тимчасовий характер і обов’язково вирішаться.
ВИХОВАННЯ і КУЛЬТУРА ВОДІННЯ. Найпопулярніша помилка водіїв (до слова, не тільки новачків) — бажання доїхати швидше за інших та бути першим. Доходить до відвертих дурощів. Наприклад, деякі водії змагаються в тому, хто швидше доїде до світлофора чи до визначеного місця — і в результаті стоять на «червоному» разом, а потім кожен з них старається якнайшвидше почасти рух. Безумовно, головне — це «внутрішня психологія», культурний розвиток водія або пішохода. Для прикладу, обдумайте враження оточуючих про Вас, які поряд спостерігають Ваш «дещо неадекватний» до ситуації чи місця стиль водіння. Якщо ж Вам байдуже — це Ваш власний культурний рівень… Невід’ємними елементами вихованого водія мають бути гуманність, відповідальність, стриманість, прояв толерантності до інших водіїв і пішоходів, особливо тих, які потрапили в біду.
ШВИДКІСТЬ РЕАКЦІЙ. Реакція водія — це не тільки своєчасне гальмування у заторі, чи перед перешкодою попереду, а й вміння вчасно оцінити ситуацію. На дорозі усе вирішують долі секунд. Реакція людини сповільнюється у разі втоми, недосипання, при стресах, депресії, унаслідок прийому певних лікарських препаратів, психоактивних речовин і алкоголю. Більшість резонансних автопригод і найбільша кількість смертей на дорозі пов’язана із вживанням алкоголю як водіями, так і пішоходами.
Отож, дуже добре задумайтесь перед тим, як маєте намір, вживаючи алкоголь, сідати за кермо. Задумайтесь про рідних і близьких, які також ходять вулицями і можуть стати жертвами водіїв напідпитку. Або ж уявіть, як важко рідним буде відвідувати Вас у в’язниці, або доглядати в разі каліцтва внаслідок автопригоди.
Заздалегідь подбайте про додаткового водія, скористайтесь службою таксі. Якщо Ви стали свідком, що Ваш товариш чи знайомий має намір сісти за кермо в стані сп’яніння, будь-яким способом переконайте його не роботи цього, залучіть до розмови якомога більше людей (наприклад батьків, дітей, колег) розкажіть, що його чекають вдома, не у лікарні, не у в’язниці, не у різного роду судових інстанціях, а саме вдома! Не сідайте у автомобіль, якщо знаєте або підозрюєте, що водій у стані алкогольного сп’яніння.