2 лютого за новим церковним календарем в Україні святкується велике свято – Стрітення Господнє
З року в рiк це свято випадає на 40-й день пiсля Рiздва. 2 лютого 2024 року - яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем
2 лютого (15 лютого за старим стилем) – велике свято Стрітення Господнє. У цей час християни згадують події, описані в Євангелії від Луки.
Стрітення відбулося через 40 днів після Різдва Христового – цього дня святий Йосип та Діва Марія, згідно з давнім звичаєм, принесли маленького Ісуса до храму, щоб присвятити сина Богові. Також, за законом Мойсея, як дар вони принесли двох голубів.
Слово “Стрітення” в перекладі зі старослов’янської мови – це “зустріч”. Це означає, що в цей час відбулася зустріч Старого і Нового Заповіту, стародавній світ зустрівся з християнством.
Щороку християни схiдного обряду вiдзначають одне з дванадцяти центральних свят – Стрiтення Господнє. У народнi Стрiтення вважається днем зустрiчi зими з весною.
Ранiше це свято вiдзначали 15 лютого, але у цьому роцi його дата змiнилася. Це пов’язано з тим, що ПЦУ перейшла на новий календар свят. Тепер парафiяни ПЦУ вiдзначають Стрiтення на 13 днiв ранiше – 2 лютого.
Стрiтення Господнє: iсторiя свята
Стрiтення святкують на 40 день пiсля народження Iсуса Христа. В цей день Дiва Марiя вперше принесла малого Христа в Єрусалимський храм, де вiн повинен був пройти обряд посвячення. Там його вперше побачив проповiдник Симеон, який вiдразу визнав у дитинi спасителя.
Свято почали активно вiдзначати в кiнцi IV столiття як завершення 40-денного циклу пiсля Богоявлення. Пiзнiше Стрiтення стали розглядати як самостiйне свято, що символiзує зустрiч немовляти Iсуса з людьми. У народнiй традицiї цей день вважають днем зустрiчi зими з весною. Про значення свята говорить i його назва. Слово «стрiтення» означає «зустрiч».
Що не можна робити на Стрiтення
- На Стрiтення не можна лаятися, лихословити, конфлiктувати, бажати зла iншим.
- На свято не можна вiдправлятися у дальню дорогу.
- В цей день заборонялося вживати алкогольнi напої.
- Освячену воду на Стрiтення не можна виливати.
- Цього дня заборонялося купатися у лазнi.
Народнi прикмети
- На Стрiтення тепла та сонячна погода – до теплої весни.
- Дощовий день – до спекотного лiта, а якщо йде снiг – до пiзнiх заморозкiв навеснi.
- З даху капає вода – зима ще довго протримається.
- Дме вiтер– буде щедрий урожай плодових культур.
- Iнiй на деревах – слiд чекати врожай гречки та картоплi.