На Тернопільщині дружина ветерана створила ракову ферму за грант
Розведення раків стає перспективним напрямком малого бізнесу в Україні. Актуальним цей вид діяльності є й для ветеранських родин, які шукають можливості самозабезпечення після повернення з фронту. Прикладом успішного старту такого підприємства є історія Любові Олексійко з села Драганівка на Тернопільщині. Про це розповідає Суспільне Тернопіль.
Від ідеї до реалізації
Навесні 2024 року Любов Олексійко, дружина ветерана російсько-української війни та мати п’ятьох дітей, започаткувала власну справу з розведення раків. Поштовхом до цього стала перемога в конкурсі мінігрантів від благодійного фонду “Повір у себе” в рамках програми “Курс на незалежність”.
“На даному етапі ми поки що лишень започатковуємося. Взяли маточне стадо, щоби можна було розвинутися, мальок вирощувати згодом і тоді вже будемо переходити до збільшення потужностей”, – розповідає Любов.
Технологія вирощування
За отримані кошти родина придбала необхідне обладнання. У будинку встановлено сім стелажів з басейнами, систему фільтрації та аерації. Любов пояснює процес
“Насос подає воду, фільтр в фільтрі знаходиться глина, це біологічну очистку проводить. Потім водичка подається в самий верхній стелаж і методом того що вона стікає, вона поступає на всі стелажі”.
Особлива увага приділяється створенню умов, наближених до природних. Для цього використовуються спеціальні “хатинки” для раків, сушені гілочки та листя. Годування відбувається різноманітними кормами, включаючи самостійно виготовлені гранули.
Перспективи розвитку
На даний момент ферма має 18 маточних сімей. За розрахунками Любові, на наявних потужностях можна виробляти до 70 кг раків на рік. Однак підприємиця бачить два шляхи розвитку:
“Для себе ми бачимо розвиток і в виробництві малька, і в виробництві додаткових потужностей для вирощування”.
Важливим аспектом проєкту є його соціальна складова. Згідно з умовами гранту, 10% прибутку має бути спрямовано на підтримку громад в Україні. Крім того, Любов готова допомагати іншим ветеранам у започаткуванні власної справи.
Програма “Курс на незалежність” реалізується за партнерства Київського агрохолдингу з урядом Німеччини та іншими організаціями. Станом на 1 травня 2024 року, за цією програмою допомогу отримали 160 підприємців, а загальна сума грантів становила 2 млн євро.