103 роки з дня народження художника із Тернопільщини, картини якого прикрашали Білий дім (Фото)
103 роки з дня народження фантастично популярного у США Якова Гніздовського.
Яків Гніздовський, який 27 січня 1915 року з’явився на світ на Тернопільщині у селі Пилипче (тепер Борщівський район), здобув неймовірну популярність після еміграції в США. Важливу роль у долі художника зіграв Андрей Шептицький, котрий у 1938 надав Якову стипендію для навчання у Варшавській академії мистецтв…
Друга світова застала Якова у Римі, де був на вакаціях. Потім перебував у таборі для переміщених осіб (враження – на картині «Скитальці» («Переміщені особи»). До Галичини потрапити уже не зміг.
Щойно переїхавши до США, Гніздовський поселився у Міннеаполісі. Одного разу в кав’ярні він підняв картку, яка випадково випала в однієї із відвідувачок. Гніздовський наздогнав її, щоб повернути. Це була заявка на участь у груповій виставці в Міннеаполісському інституті мистецтв. Дізнавшись, що галантний чоловік — митець, жінка запропонувала йому стати учасником майбутньої імпрези. А згодом Гріздовський довідався, що журі відзначило його дереворит «Кущ» другою премією. Крім того, Міннеаполісський інститут мистецтв захотів придбати цю роботу до своєї постійної колекції. Так до Якова Гніздовського прийшло перше офіційне визнання.
Художник із Тернопільщини, картини якого прикрашали Білий дім. Хоч до того не маючи грошей на натурщиць, мусив ходити малювати в зоопарк.
Після цього він переїхав до Нью-Йорка. Оскільки в художника не було грошей, щоб оплачувати натурщиць, він ходив у міський ботанічний сад та зоопарк, змальовуючи своїх героїв «за арахіс», як сам потім казав. Так вимушені обставини спричинились до стилю Гніздовського – у його роботах переважає флора та фауна.
Президент США Джон Кеннеді прикрасив свій робочий кабінет гравюрами Гніздовського “Зимовий пейзаж” і “Соняшник”. А дереворит “Кущ” придбала бібліотека Конгресу США у Вашингтоні.Кілька робіт придбали до збірки Нельсона Рокфеллера.
У 1960-х його твори експонують у Парижі, Лондоні, Нью-Йорку, згодом в Африці, Латинській Америці. У листопаді 1975-го персональну виставку Гніздовського в Токіо відвідує син японського імператора Хірохіто. Усі роботи викуповує найбільша тамтешня галерея “Йосейдо”.
Близько 80% з 377 гравюр Гніздовського виконані рідкісною технікою різьблення на поздовжньому зрізі дерева. Вони зберігаються У Національному музеї американського мистецтва у Вашингтоні, “Еддисон галереї”, у Музеї модерного мистецтва в Більбао та інших найвідоміших музеях та галереях світу.
Працював у різних техніках: малював олійними фарбами та темперою, гравірував на дерев’яних і металевих дошках, займався скульптурою й керамікою, твори екслібриси, книжкові обкладинки, ілюстрації. По кілька творів Гніздовського є у музеях Тернополя, Львова, Івано-Франківська, Чернівців та Києва.
Яків Гніздовський підкреслював, що він українець. У заповіті попросив поховати у Львові. Цікавий момент: є фото, де Гніздовський разом з однокурсниками із Духовної семінарії біля могили Франка у 1930-их. Гніздовський дивиться саме у те місце, де тепер знаходиться його могила.
Із роботами художника можна ознайомитись на його сайті – https://hnizdovsky.gallery/